Stavba D8 může pokračovat, stavební povolení opět platí

Lovosice - Stavební povolení pro dostavbu posledního úseku dálnice D8 ode dneška zase platí. Stavaři teď čekají na doručení rozhodnutí. Ekologičtí aktivisté, kteří proti stavbě bojují od začátku, jej však mohou opět napadnout u krajského soudu. Proti jejich aktivitám, které způsobují průtahy, se ostře staví místní lidé z Lovosic. Připravují proto blokádu hlavní objízdné silnice - termín a místo už domlouvají s policisty.

Denně asi 20 tisíc aut objíždí nedostavěnou dálnici po okresních silnicích. Lidé v okolí jsou naštvaní. Ekologičtí aktivisté stavbu nezastavili poprvé a ani tentokrát to možná nebylo naposledy. Ekolog Lubomír Studnička, který stojí za poslední žalobou, s médii nekomunikuje.

Obyvatelé Lovosic proto chtějí vyjít do ulic a dát najevo, že o dostavbu dálnice stojí. Účast na protestu už přislíbily stovky lidí. Termín organizátoři ještě neurčili. S policisty hledají vhodné místo, které by mělo objízdnou trasu a řidiči během protestu nemuseli stát v kolonách. „Tady je to hrozně těžké žít, neustále nás obtěžuje hluk, prach. (…) To nejde donekonečna, aby se tady lidi obraceli na soud,“ stěžuje si organizátor protestu Vladimír Brhel. 

Práce se zastavily před měsícem, kdy krajský soud vyslyšel požadavky ekologických aktivistů a vrátil povolovací proces zpět krajskému úřadu. Stavaři upozorňují, že by kvůli průtahům nemusel být dodržen stavební harmonogram a dokončení stavby v roce 2014. Aby dohnali měsíční zpoždění, tak potřebují mírnou zimu. Na dálnici D8 chybí dokončit úsek mezi Bílinkou a Řehlovicemi dlouhý 12,7 kilometru.