Regulační semafor je pryč, přesto se magistrála zklidnila

Praha – Po měsíčním zkušebním provozu dnes zhasnou semafory umístěné u pražského Nuselského mostu ve směru do centra. Světla v denních hodinách pravidelně zastavovala řidiče na křižovatce Severojižní magistrály s ulicí Boženy Němcové. Měla magistrátu ukázat, jak lze zklidnit dopravu především v ulici Legerova poté, co bude zprovozněn tunel Blanka. Přestože je semafor pryč, magistrála je klidnější, než byla před začátkem prázdnin. Technická správa komunikací otevřela modernizovaný úsek mezi Hvězdovou a Jižní spojkou. Magistrála v něm dostala nový povrch, podobný jako loni dosadila TSK v úseku od Hvězdovy k Nuselskému mostu. 

Nový povrch na magistrále znamená pro obyvatele přilehlých domů značnou úlevu. Měření po loňské rekonstrukci v předpolí Nuselského mostu ukázala snížení hlukové zátěže o pět až osm decibelů, oproti minulosti tak už tento úsek většinou nepřekračoval hlukové limity. „Stejný výsledek očekáváme i na nově rekonstruovaném úseku,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Josef Nosek. Oprava úseku Hvězdova–Jižní spojka stála téměř 102 milionů korun, sdělil Richard Štrégl z TSK.

Zatímco v Praze 4 je teď klidněji, v Legerově provoz se začátkem školního roku opět zhoustne vzhledem k vypnutí semaforu. Prázdninový termín pro jeho vyzkoušení byl zvolen záměrně, protože v centru města je klidnější provoz a může tak odpovídat situaci po otevření Blanky. Radnice Prahy 4 se sice obávala zhoustnutí dopravy a zvýšení provozu v bočních ulicích před Nuselským mostem, test ale podle ní nakonec dopadl snesitelně. „V době špiček se stávalo, že některá auta se nám rozlévala do bočních ulic, ale nebyla to žádná katastrofa,“ zmínil zástupce starosty Jiří Bodenlos.

Tereza Králová, mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy:

„Naším cílem bylo, aby vozidla jedoucí do centra omezila dobu stání v ulici Legerova a aby došlo ke zvýšení bezpečnosti u křižovatky s ulicí Boženy Němcové. První vyhodnocení bude zhruba za 14 dní.“


Městská část Praha 4 se proti srpnovému umístění semaforů dlouho bránila, podle Bodenlose ale kvůli tomu, že ji magistrát předem neinformoval o termínu vypnutí. „My jsme neměli tu informaci o ukončení a obávali jsme se, co nastane 1. září… Že semafory skončí 31. 8., jsme se dozvěděli až z tiskových zpráv. Já jsem rád, že pan Nosek splnil slovo a dočasný semafor byl skutečně dočasný,“ dodal zastupitel.

Magistrát ale se zklidněním dopravy v centrální části magistrály dál počítá. Zásadní změna má přijít s otevřením tunelu Blanka, který může magistrále ulehčit od tranzitní dopravy. „Ve chvíli, kdy se zprovozní tunelový komplex Blanka, budeme moci magistrálu přiškrtit,“ řekl před časem radní Josef Nosek. Jde již o třetí opatření, které řidiče na magistrále svazuje po předloňském zúžení Legerovy o jeden pruh a snížení rychlosti v několika úsecích ze 70 na 50 kilometrů za hodinu.