Hranické sady Čs. legií se opět stávají srdcem města

Hranice (Přerovsko) – Důstojným místem k odpočinku opět jsou sady Československých legií v Hranicích na Přerovsku. Zejména záplavy přispěly k dlouholetému neutěšenému stavu parku z počátku 20. století na levém břehu Bečvy, ruku k dílu zkázy přidali i vandalové. Teď město opravilo altán i kašnu, přibyla zeleň i sociální zařízení.

Sady Československých legií vznikly díky Okrašlovacímu spolku během výstavby hranického železobetonového mostu. Staly se potom kulturním srdcem města. „Byly dlouhá léta využívány jednak ke společenským a kulturním akcím, probíhaly tam různé výstavy,“ vzpomněl mluvčí městského úřadu Petr Bakovský.

Od roku 1997 je park nad Bečvou kulturní památkou. V době, kdy za ni byl prohlášen, však jeho podoba jenom stěží upomínala na slavnou minulost. Město proto začalo shánět peníze, ale dlouho se mu nedařilo. Rekonstrukce proto začala až loni. „Došlo k masivnímu vykácení. Kácení jsme nahradili novými dřevinami. Opravovaly a rekonstruovaly se veškeré cestičky a stavby, které v tom parku byly,“ řekl mluvčí Bakovský. Podle starostky Radky Ondriášové se město snažilo navrátit sady do původní podoby.

Kromě dětského hřiště, nových laviček i osvětlení, čeká návštěvníky parku také zvláštnost v podobě několika vyvýšených dřevěných pódií. Na nich mohou lidé odpočívat a sledovat přitom řeku Bečvu. Město ale hledá pro park i další využití. Už teď je ale jasné, že tu budou probíhat některé kulturní akce. Postarat by se o ně podle zástupce ředitele mohla i hranická ZUŠ.

Rekonstrukce parku přišla na 22 milionů korun. Převážnou část peněz město získalo z fondů Evropské unie.