Novela zákona dovolí zadlužené Skutči další rozvoj

Skuteč (Chrudimsko) - Novela zákona o rozpočtovém určení daní přinese více peněz menším městům a obcím. Například ve Skutči na Chrudimsku očekávají, že v pokladně přibude minimálně devět milionů korun. Pro město, které splácí vysoké půjčky, to znamená možnosti dalších investic a rozvoje. Radnice počítá s investicemi i do obcí ve svém správním obvodu.

Od roku 1996 si Skuteč na své plány půjčila 250 milionů korun. Radnice chtěla investovat do nového sídla záchranné služby, škol, sportovišť, nebo vybudovat páteřní vodovodní síť. Dluhy teď postupně splácí a změnu v rozpočtovém určení daní vítá. „Já úplně nevěřím těm výpočtům, že bychom měli získat jako město 13,5 milionu, ale očekávám odhadem zhruba kolem 9 milionů,“ uvedl Pavel Novotný, starosta Skutče.

Skuteč a okolí trápí dlouhé čekání na záchranku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Nejbližší velkou investicí bude oprava místní radnice. Vynaložené čtyři miliony mají přinést větší úspory i bezbariérový přístup. „Je počítáno se zateplením obvodového pláště objektu s výměnou oken a topné soustavy a se zateplením prostor půdy,“ uvedl Tomáš Landa, tajemník Městského úřadu Skuteč.

Plánů je ale mnohem víc, radnice chce využít dotací. Přestože si město polepší, místní lidé neušetří. „Nebudeme snižovat poplatky za psy, za svoz odpadu, nebudeme ale navyšovat také třeba daň z nemovitosti,“ dodal Novotný. Vyšší příjmy do rozpočtu města podle starosty umožní investovat v okolních obcích. „Pod sebou máme 12 obcí, teď se tam dělaly pouze udržovací práce,“ dodal. Pokud to rozpočet dovolí, město by mohlo investovat třeba i do rozbitých silnic nebo chodníků.