Odchod Brna ze svazku obcí UNESCO potvrdili zastupitelé

Brno – Vystoupení ze svazku obcí České dědictví UNESCO schválili brněnští zastupitelé. O odchodu ze svazku už dříve rozhodla městská rada. Město je přesvědčeno, že se mu členství nevyplácí, bezprostřední příčinou roztržky bylo zvýšení členského příspěvku ze 100 tisíc na 150 tisíc korun. Ve zvýšení však mělo město podle předsedy sdružení dvouletý odklad. Ve svazku obcí České dědictví UNESCO není ani Praha, zbylá města a obce s památkami zapsanými na seznam světového dědictví však ano. Členství je dobrovolné.

Vedení města je přesvědčeno, že placení 150 tisíc korun svazek ničím nevyvažuje. Členství je tak pro Brno, které má na seznamu světového dědictví vilu Tugendhat, velmi nevýhodné. „Nechci házet 150 tisíc korun do kanálu. Pro mě jsou to vyhozené peníze,“ uvedl primátor Roman Onderka.

Zdůvodnění odchodu zvýšením příspěvku však zpochybnil předseda sdružení Libor Kabát. Brno podle něj mělo dva roky výjimku, aby nemuselo platit zvýšený příspěvek. „Ve hře byla i varianta, že kvůli Brnu příspěvky snížíme, ale s tím zase nesouhlasili ostatní členové, protože bychom neměli dost prostředků na kofinancování dotací,“ shrnul Kabát, který je současně starostou Lednice na Břeclavsku.

Proti ukončení členství Brna ve svazku České dědictví UNESCO se ostře postavili opoziční zastupitelé. Varovali, že budou brněnské památky hůře propagované a do města přestanou jezdit turisté. „Být v tomto svazku je pro město výhodné. To, že město dosud některé výhody nevyužívalo, neznamená, že sdružení nefunguje,“ řekl opoziční zastupitel Martin Ander (SZ). Podle vedení města však ve svazku není ani Praha, ale přesto se její památky v materiálech sdružení vyskytují. Předseda svazku nepopírá, že vila Tugendhat z propagačních materiálů nezmizí. „Památka jako taková za nic nemůže, určitě ji nechceme nějak zamlčovat,“ uvedl Libor Kabát.

Rozhodnutí města kritizovali také odborníci na cestovní ruch. „Obecně je dobré mít nad sebou nějaké zastřešení. Zlínský kraj je v podobném svazku a nám to přineslo jen samá pozitiva. Dostaneme za to takovou propagaci, na kterou bychom za stejné peníze sami nedosáhli,“ upozornila marketingová odbornice Dana Daňová. Brněnští představitelé jsou ale přesvědčeni, že propagaci vily Tugendhat zvládnou sami bez nákladné pomoci sdružení.

České dědictví UNESCO je dobrovolný svazek obcí a měst, na jejichž území se nachází památka zapsaná na seznam světového kulturního a přírodního dědictví. Jedním z cílů svazku je společná propagace, zajišťuje například kampaň „Vítejte v ČR – zemi památek UNESCO“, reklamy na palubách letadel ČSA nebo v pražském metru. Jeho členové kromě Brna jsou s přínosy členství spokojeni.