Zoo Praha v příštích pěti letech investuje stovky milionů

Praha - Pražská zoo plánuje v příštích pěti letech investovat zhruba 472 milionů korun. Kolem 100 milionů korun zaplatí Praha, zbytek bude zahrada financovat sama. Vyplývá to ze střednědobé koncepce, kterou dnes schválila rada města. Nejvíce peněz půjde na přestavbu pavilonu savců, která vyjde na bezmála 250 milionů korun.

Pavilon s názvem Amazonie vznikne přestavbou pavilonu, ve kterém byli do letošního roku sloni. „Zoo zadala vypracování architektonické soutěže na podobu Amazonie za dva miliony korun,“ řekla radní Helena Chudomelová. Stavba by měla být dokončena do roku 2017. Zahrada pak chce mimo jiné chovat kapustňáky.

Restaurace v severní části areálu bude stát přes 23 milionů korun. Více než 17 milionů zaplatí zoo za pavilon velemloků. Velkou investicí bude v budoucnu expozice severských zvířat za 200 milionů korun. Výstavbu ale zoo plánuje až po roce 2017. Největší investicí posledních let je stavba moderního pavilonu pro slony a hrochy, která bude stát 519 milionů korun. Většinu nákladů zaplatila Praha. Pavilon se otevře příští rok.

Zoo je příspěvkovou organizací Prahy. Loni hospodařila se ziskem 26,8 milionu korun po zdanění, to je o pět milionů korun více než v roce 2010. Na vstupném, které je nejpodstatnější částí příjmu zoologické zahrady, získala 131,7 milionu korun. Loni si zahradu prohlédlo necelých milon čtyři sta tisíc návštěvníků. Návštěvnost podle kritiků letos poznamená výrazné zvýšení cen vstupného. Koncepci rozvoje předložila radním i Botanická zahrada. Rada jí ale vrátila ředitelce Věře Bidlové k dopracování.