Restaurátoři se pustili do záchrany Jakobínky

Rožmberk nad Vltavou - Rekonstrukce historické věže Jakobínky začíná. Památkáři ji získali po šesti letech dohadů. K věži se totiž desetiletí nikdo nehlásil. Teprve když na problém upozornila Česká televize, sedly týmy právníků a úředníků ke stolu a řešení našly.

Jakobínka nad vltavským břehem stojí od středověku. Ještě minulou zimu hrozilo, že se zřítí. Vydržela pohromadě, přežila i prázdninové bouře, teď už ji chrání lešení.

Na lávky zamíří nejprve restaurátoři, kteří budou zjišťovat rozsah poškození. První, co památkáři zabezpečí, je prasklá helmice, do které zatéká. „Musíme Jakobínku provizorně zastřešit, zevnitř vyztužit, aby nedošlo k nějakému pádu nebo zřícení,“ popisuje Petr Pavelec z národního památkového ústavu.

Jakobínka se dočkala rekonstrukce
Zdroj: ČT24

Náklady na záchranu věže se odhadují na pět milionů korun. Opravovat se bude středověkým způsobem, pomocí starých nástrojů. „Věž je v havarijním stavu. Zachraňujeme ji minutu před dvanáctou,“ myslí si architekt Jakub Masák.

Jakobínka na téměř 60 let jako by přestala existovat. Úředníci ji po roce 1948 zapomněli zapsat do evidence. Jejich chyba zaměstnala týmy právníků. Na list vlastnictví nakonec jako majitele zapsali památkový ústav, který z ní teď udělá rozhlednu. Rekonstrukce potrvá rok a první návštěvníci se do ní podívají v listopadu 2013.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky