Thoma: Odmítám, že bych Č. Budějovice poškodil

České Budějovice – Českobudějovický primátor Juraj Thoma (HOPB) a bývalý úředník magistrátu čelí obvinění ze zneužití pravomocí a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Policisté podezírají primátora, že podepsal dodatek ke smlouvě o dodávce informačních technologií, aniž by ji schválila rada města. Thoma tvrdí, že obvinění jsou nepravdivá.

„Odmítám výklad policie, že jsem poškodil město České Budějovice a že jsem tak měl dokonce učinit úmyslně. Proti obviněním se budu bránit,“ řekl Thoma. Dodal, že existuje písemné stanovisko, podle něhož nebyl změněn předmět díla ani navýšena cena. Proto prý nejde o dodatek ve smyslu zákona o zadávání veřejných zakázek. „Nebyl tedy jediný důvod, aby uvedený dokument projednala rada města. Tento závěr nám potvrdila také advokátní kancelář, která město ve stejném sporu zastupuje u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ řekl Thoma. Dodal, že situace neotřese koalicí, která vede město. V ní jsou kromě hnutí Občané pro Budějovice TOP 09 a ČSSD. Koaliční partneři se zatím k situaci nechtěli vyjadřovat.

Juraj Thoma je podle policejního mluvčího Jiřího Matznera stíhán kvůli dodatku ke smlouvě, který měl podepsal za zády zastupitelstva v červnu 2010 s pražskou společností Bitservis, která dodává počítačovou techniku. Policie Thomu podezírá, že překročil svoji pravomoc, protože se jednalo o nadlimitní zakázku, na kterou mělo proběhnout výběrové řízení. Městu vznikl smluvní závazek 37 milionů korun.

Vyšetřovatelé případu tvrdí, že byla zakázka předražená. „V rámci vyšetřování byl přizván i soudní znalec. Prokazuje, že zakázka – pakliže by byla transparentní, pakliže by proběhlo výběrové řízení, by byla minimálně o pět milionů korun nižší,“ řekl mluvčí policistů Matzner. To ale vedení firmy Bitservis zpochybňuje. „Oslovovali jsme kvůli tomu oponentní odborníky, kalkulaci ceny jsme nyní přednesli i policii, která ji nijak nerozporovala,“ upozornil ředitel společnosti Pavel Musil.

Thoma: Posudky jsou absurdní

Společně s primátorem Thomou je stíhán i bývalý vedoucí odboru budějovického magistrátu. Ten měl o dodatku smlouvy, který potom primátor podepsal, jednat s dodavatelskou společností. „V přímém rozporu se svými stanovenými povinnostmi nepředložil radě města dodatek k seznámení a ke schválení, ale předložil ho k podpisu přímo primátorovi,“ uvedl  mluvčí.

Podle Thomy jsou posudky, které má policie k dispozici, absurdní. „Autorem prvního je bývalý úředník ministerstva práce a sociálních věcí vyhozený ministrem Drábkem za závažné selhání a problémy s vyplácením sociálních dávek. Autorem druhého posudku je společnost, jež se podle veřejně dostupných informací podílela na údajně zmanipulovaném výběrovém řízení pro město Znojmo,“ uvedl primátor.

Pavel Musil z IT firmy Bitservis:

„S městem České Budějovice spolupracujeme dlouhé roky. Ale skutečně neřešíme, co schválila rada nebo zastupitelstvo.“


Podle policie hrozí oběma mužům až desetileté tresty. „Všechny smlouvy i dodatky byly vždy projednány a schváleny radou města, která o této skutečnosti vydala usnesení a pověřila primátora města k jejich podpisu. Mechanismus, jak v těchto případech postupovat, byl oběma obviněným mužům tedy dobře znám,“ podotkl Matzner. Kriminalisté pracují na případu od podzimu 2011.

Thoma podepsal smlouvu těsně předtím, než byl odvolán z funkce. Po několika měsících se však do primátorského křesla vrátil, když jeho nově vytvořené politické hnutí vyhrálo komunální volby.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Reportáž Aleše Hazuky

ud 6.9.12

Brífink Juraje Thomy