Železniční oslavy začínají, otevře se i chomutovský depozitář

Trutnov/Chomutov – První regionální den železnice bude o víkendu hostit Trutnov. Další oslavy budou následovat v příštích dvou víkendech v jiných regionech, aby vyvrcholily tzv. národním dnem železnice v Brně. Kromě Trutnova mohou příznivci železnice zamířit do Chomutova. Celý víkend bude otevřen železniční depozitář Národního technického muzea v místním depu. Kromě sbírky, jejíž perlou je rekordní parní lokomotiva „Albatros“, spatří návštěvníci v sobotu i dvě velké tendrovky „Papoušky“. Jedna v chomutovském depu pobývá, druhou přiveze zvláštní vlak z Lužné.

Chomutovský depozitář bude otevřen celý víkend, hlavním dnem ale bude sobota. Po příjezdu zvláštního vlaku z Lužné vedeného parní lokomotivou 477.043 bude možné spatřit bok po boku hned dvě lokomotivy tohoto typu – jedním z chomutovských exponátů je poslední vyrobený „Papoušek“ 477.060. Kromě nich návštěvníci spatří řadu legend českých a slovenských železnic – například držitele rychlostního rekordu mezi parními lokomotivami stroj 498.106, prvorepublikové elektrické lokomotivy řad E423.0 a 436.0 nebo zástupce tří sérií motorových vozů řady M262.0.

Železniční depozitář NTM je přístupný z Černovické ulice kolem nákupního centra. V sobotu i neděli bude možné spatřit na 80 místních exponátů v době od 10 do 17 hodin. Návštěvníci zaplatí za vstup 40 korun, děti do 15 let, studenti či senioří polovinu.

PARNÍ VLAK Z MUZEA DO MUZEA (sobota 8. 9.)

trasa:

 • Lužná u Rakovníka – Krupá – Mutějovice zast – Milostín – Měcholupy – Žatec – Březno u Chomutova – Chomutov (zajíždí do depa) a zpět

odjezdy:

 • z Lužné: 10:50
 • z Chomutova15:10

cena:

 • zpáteční Lužná – Chomutov: 200 Kč (děti do 15 let 100 Kč)
 • vstupné do muzea (prodej ve vlaku): 40 Kč (děti do 15 let 20 Kč)

Den železnice v Královéhradeckém kraji se bude slavit nadvakrát. První regionální den železnice proběhne v neděli v Trutnově, kam také pojede zvláštní rychlík s parní lokomotivou 464.008 „Ušatou“ z Hradce Králové. Na trutnovském hlavním nádraží, které bylo před časem zvoleno nejkrásnějším nádražím v zemi, bude připravena výstava železničních vozidel, do depa bude možné podívat se na stanovišti posunovací lokomotivy. Představí se také kolejiště trutnovského klubu železničních modelářů. Dvakrát během dne se potom historická souprava vydá z Trutnova po podkrkonošské lokálce do Svobody nad Úpou a zpět.

DEN ŽELEZNCE V TRUTNOVĚ (neděle 9. 9.)

trasa:

 • Hradec Králové hl. n. – Jaroměř – Česká Skalice – Starkoč – Červený Kostelec – Malé Svatoňovice – Trutnov hl. n. a zpět
 • Trutnov hl. n. – Trutnov-Zelená Louka – Trutnov-Staré Město – Kalná Voda – Mladé Buky – Svoboda nad Úpou a zpět

odjezdy:

 • z Hradce Králové: 8:20
 • z Trutnova do Svobody12:30, 14:30
 • z Trutnova do Hradce: 16:15

cena:

 • zpáteční Hradec–Trutnov: 120 Kč (děti do 15 let 60 Kč)
 • zpáteční Trutnov–Svoboda: 40 Kč (děti do 15 let 20 Kč)

Druhý den železnice v Královéhradeckém kraji je připraven na další sobotu, jeho centrem bude Svoboda nad Úpou. Nejvíce železničních výstav a zvláštních jízd proběhne ještě o týden později – 22. září bude železnice slavit například v Bohumíně, Tovačově, Plzni a Chebu, pražském Braníku nebo Jindřichově Hradci. Vše potom vyvrcholí 29. září v Brně.