Autobus Drop Inu poprvé vyrazil před Hlavní nádraží

Praha - Dnes poprvé vyjel do ulic speciální autobus, který supluje činnost zavřeného střediska pro výdej metadonu. K dispozici bude zřejmě až do prosince každý den od 10:00 do 12:00 v prostoru před Hlavním nádražím. Náhražku drog metadon narkomanům poskytovalo centrum Drop In dlouhá léta v ulici Ve Smečkách v blízkosti Václavského náměstí. Po krachu jednání o prodloužení nájemní smlouvy Drop In přijal nouzové řešení v podobě mobilního střediska-autobusu. Pražské městské části s výjimkou Prahy 2 však pro něj zatím odmítli poskytnout stálé parkovací místo. Například Praha 1 stanoviště odmítla s tím, že chce vyhnat drogovou scénu z centra města a očí turistů.

Speciálně upravený autobus, který jinak slouží jako polní nemocnice, Drop Inu poskytla středočeská záchranka z Řevnic. Čtyři měsíce bude suplovat metadonové středisko Ve Smečkách, které Praha 1 nechala zavřít kvůli stížnostem obyvatel. Radnice ještě nechala Drop Inu devítiměsíční čas na zajištění nového sídla. „Dali jsme jim čas 9 měsíců, ale další prodloužení té nájemní smlouvy už nebylo možné,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Za léčícími se narkomany měl původně jezdit do různých městských částí. Plány ale rychle zatrhly radnice a odmítly poskytnout parkovací místa. „Některé městské části tvrdí, že se u nich otevřená drogová scéna nenachází,“ říká náměstek primátora Ivan Kabický.  

Oldřich Lomecký, starosta Prahy 1:

„Zajíždět na Václavák nemá smysl a tuto činnost vykonávat někde v postranních uličkách Starého Města vidíme jako kontraproduktivní, protože Praha 1 je přeci jenom výkládní skříní hlavního města… Stahovat tyto lidi přímo do turistického centra města ještě tím, že jim tam vytváříme servis a zázemí, to se domnívám, že je to naprosto nevhodné, nicméně ta činnost se vykonávat musí a máme zkušenosti z evropských měst, že činnost skutečně vystěhovávají z center.“

Jiří Presl, vedoucí centra Drop In:

„To mobilní středisko není nic jiného, než bylo místo Ve Smečkách nebo místo, kde je jakýkoliv metadonový program. Podle mých informací žádná z městských částí nepochopila, o co vlastně jde. Ten zmíněný argument je argumentem proti tomu, aby vůbec metadonová pomoc byla zajišťována.“


Místo k pravidelnému parkování prozatím nabídla jen Praha 2. Stanoviště pro každodenní dvouhodinovou zastávku autobusu bude na parkovací ploše před Hlavním nádražím.

Jedno místo ale rozhodně nestačí, říkají odborníci a chování radních většiny městských částí odsuzují. Sehnat lékaře, který by substituci předepsal, prý může být problém. O závislé by se v takovém případě měly podle drogových koordinátorů postarat zdravotní odbory městských částí.

Stanoviště před nádražím se nelíbí Českým drahám

Drop In sice našel shodu s Prahou 2, situování dočasného stanoviště přímo před Hlavním nádražím ale přináší kritiku z jiného tábora. České dráhy už ústy mluvčího Radka Joklíka vzkázaly, že s dohodou nesouhlasí. Stovka drogově závislých totiž bude denně procházet budovou nádraží, kterou využívají tisíce cestujících.

Mluvčí Joklík uvedl, že ČD chápou snahu pomoci drogově závislým. „Na druhou stranu ale nepovažujeme za moudré, aby vozidlo Drop In stálo přímo před Fantovou kavárnou, odkud odjíždí naše autobusy se zákazníky na letiště a autobusy směrem do Norimberku,“ uvedl.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Terénní provoz autobusu oficiálně skončí v prosinci, kdy se má Drop In natrvalo přestěhovat do ordinací v Nemocnici Na Bulovce. Drop In byl v České republice jednou z prvních organizací zabývajících se drogovými závislostmi. Vznikl jako nadace v roce 1991. V Praze je podle odhadů 10 tisíc až 14 tisíc uživatelů tvrdých drog.