Říčka Smědá po revitalizaci ochrání obce před menší povodní

Višňová - Po osmi měsících skončila revitalizace řeky Smědé u Višňové na Frýdlantsku. Práce přišly agenturu ochrany přírody na 7 a půl milionu korun. Díky tomu má Černý rybník opravenou hráz a větší Dubový rybník se zbavil přebytečného bahna. Oba tak zadrží víc vody a ochrání okolní obce před menšími povodněmi. Naposledy se tu prohnala blesková povodeň před dvěma roky, v obydlených oblastech tehdy napáchala miliardové škody.

Čtrnáctihektarový Dubový rybník v přírodní rezervaci Meandry Smědé poskytuje útočiště vodním živočichům, obojživelníkům i vzácným ptákům jako jeřáb popelavý nebo moták pochop. Právě jejich hnízda teď chrání hluboký příkop před zvěří, hlavně před divokými prasaty. „Byla tam mělká voda bez jakékoli překážky. Prasata tam vstupovala a rabovala hnízda,“ vysvětluje Václav Šrédl z agentury ochrany přírody a krajiny. Příkop pod hladinou obíhá celý rybník a černá zvěř se přes něj nedostane. 

Během léta zmizelo ze dna Dubového rybníka 20 tisíc kubíků bahna. Snižuje se tak riziko menších povodní. Zbývá ještě vyčistit koryto samotné Smědé mezi Višňovou a Černousy, jak upozorňují místní starostové. S Povodím Labe o tom prý jednají už dlouhé roky. Kvůli korytu plnému naplavenin a popadaných stromů sepsali lidé i petici. „Dvacet let se to tu nevybíralo, zejména spodní tok řeky,“ říká starosta Černous Vladimír Keller (KSČM). Vodohospodáři prý už mají na vyčištění koryta hotový projekt. Bagrování ale podle nich komplikuje právě výskyt mnoha chráněných živočichů.