Hřebčín v Kladrubech stále čeká na nového ředitele

Kladruby nad Labem - Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem stále nemá nového ředitele. Na schopného manažera čeká od konce června, kdy ministr zemědělství odvolal z funkce Jana Höcka. Výběrové řízení na nového šéfa hřebčína měla původně zprostředkovat externí firma, nakonec se ale ministerstvo rozhodlo, že si ředitele najde samo.

Národní hřebčín v posledních letech povede již osmý ředitel. Kvůli rozdílným názorům na vedení hřebčína se ředitelé často mění a odcházejí i uznávaní odborníci. Důvodem k odvolání toho posledního byly údajně chyby v účetnictví, špatné hospodaření a administrativní nesrovnalosti. Prozatím hřebčín vede bývalá zástupkyně ředitele Simona Voňková a čeká se na nového ředitele, který vzejde z výběrového řízení pořádaného ministerstvem zemědělství, které přijímá přihlášky zájemců do 25. září.

Odvolání posledního ředitele přitom přišlo v době, kdy se hřebčín připravuje na velké investice. Z evropských dotací získal hřebčín tři sta milionů korun, které chce investovat do obnovy chátrajících objektů. K záchraně památky jako celku a hlavně koní vyzývají i občanská sdružení. „Podržet hřebčín tak, jak je, jako komplex všech podmínek pro život a zdraví těch zvířat,“ popsal Jiří Dušek z občanského sdružení Cerno et scribo, čeho je v Kladrubech třeba v blízké budoucnosti docílit.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je nejstarším velkým hřebčínem na světě. Leží v Polabské nížině nedaleko Pardubic a v současnosti chová skoro 600 koní. Koně Národního hřebčína v Kladrubech jsou v současné době chováni jednak v Kladrubech samotných (bělouši) a dále ve Slatiňanech (vraníci).