Obrázek spolužáků proměnil Michalův sen o kole v realitu. Obrně navzdory

Písek - Nové kolo poháněné elektromotorem dostal osmiletý Michal Veselý z Písku, který trpí dětskou mozkovou obrnou a pohybovat se může pouze na vozíku. Dárek od Nadačního fondu Cesta bezpečí vyhrál díky svým spolužákům, kteří ho do projektu přihlásili a pomohli mu tak splnit jeho velké přání. Fond letos takto rozdal dětem dárky dohromady za půl milionu korun. Kolo s elektropohonem pro Michala stálo přes třicet tisíc korun. Podobné vybavení se ale nadacím daří shánět jen díky sponzorům.

Cesta k Michalovu tříkolovému snu vedla přes obrázek, který pro něj namalovali právě jeho spolužáci, a tím ho přihlásili do soutěže. Mohl tak přímo ve škole vystřídat mechanický vozík za elektrické kolo. Sám si jízdu velice pochvaloval. „Děti ho mají moc rády, mají k němu krásný vztah a myslím, že jim za to patří veliký dík,“ pochválila děti jejich třídní učitelka Alice Bláhová.

Pro Michala je možnost jezdit na kole nejen splněným snem, ale i nástrojem k rehabilitaci. Podle jeho matky Heleny Veselé je pro něj důležité nejen to, že jezdí na kole jako ostatní děti, ale také procvičování nohou. „Možná jednou začne s berličkami i chodit,“ dodala pro ČT.

Michalova spolužačka Dorotka: „My jsme mu na to kolo chtěli prostě přispět, aby na to nebyl sám.“


Michal patří k 22 dětem, které Nadační fond Cesta bezpečí v letošním roce obdaroval. „Jedna holčička si přála bazén, aby mohla rehabilitovat, protože ta je těžce postižená. Pak tam máme třeba výlet do zoologické zahrady,“ uvedla příklady ředitelka fondu Aurin Nedbalová.

  • Heřman Volf
    Heřman Volf zdroj: ČT24
  • Michal Veselý
    Michal Veselý zdroj: ČT24

Autorství celého projektu náleží Heřmanu Volfovi, kterého také úraz připoutal na vozík a který proslul svými cestami na speciálně upraveném jízdním kole. Proto se snaží pomáhat ostatním - hlavně dětem. „Pro takové lidi je nesmírně důležitý pohyb a je důležité, aby se o nich vědělo, aby věděli, že nejsou sami,“ prohlásil Heřman Volf.