Thoma zůstává primátorem, koalice ho neshodí

České Budějovice – Koalice, o kterou se opírá českobudějovická rada, není jednotná v reakcích na zahájení trestního stíhání primátora Juraje Thomy (HOPB). Zatímco Thomovo hnutí Občané pro Budějovice i koaliční TOP 09 primátora bezvýhradně podporují, třetí koaliční strana ČSSD ho vyzvala, aby zvážil setrvání ve funkci. Obvinění jsou podle zastupitelů závažná. Koalici však sociální demokraté zničit nechtějí.

Juraje Thomu stíhá policie kvůli podezření, že bez vědomí radních prodloužil smlouvu na dodávku informačních technologií. Podle posudku, který si policie objednala, byla nová zakázka předražená. Primátor obvinění razantně odmítl a na postup policie podal stížnost. Z čela radnice odstoupit nehodlá. „Neuvažuju, že bych odstoupil z funkce,“ prohlásil krátce poté, co ho policie obvinila. Ztráty podpory svého hnutí se bát nemusí. „Považujeme obvinění za neopodstatněné,“ sdělila Thomova náměstkyně Ivana Popelová (HOPB).

Žádná z dalších dvou koaličních stran se nechce vyjadřovat k údajné Thomově činnosti, které se měl podle policistů dopustit v roce 2010. Podle představitelů budějovické ČSSD by však měl primátor zvážit setrvání ve funkci. „Nemáme žádné informace, na jejichž základě bychom mohli jakkoliv posuzovat obvinění primátora. V rozhodné době jsme nebyli součástí tehdejší koalice, ale vznesená obvinění považujeme za natolik závažná, že doporučujeme Juraji Thomovi, aby zvážil své další setrvávání ve funkci primátora města,“ stojí v usnesení strany. TOP 09 pouze oznámila, že chce, aby Thoma s hnutím Občané pro Budějovice neohrozili důvěryhodnost vedení města.

Opozice však tvrdí, že je na to pozdě. „Pokud by v čele města měl zůstat politik, který byl policií obviněn ze dvou závažných trestních činů, je to ostuda pro celé město,“ řekl opoziční zastupitel Vladimír Brůha (ODS).

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Pozice primátora Thomy není ohrožena. O možném hlasování o odvolání nechce koalice ani slyšet. Opozice oznámila, že na čtvrtečním jednání zastupitelstva chce požádat o vysvětlení.

Městská rada potřebuje podporu nejméně 23 zastupitelů, koalice má k dispozici 30 hlasů. Z toho polovinu má HOPB, dalších deset ČSSD a pět TOP 09.