Ochrana Šumavy je v kategorii IUCN IV, aktivisté se zlobí

Vimperk – Šumava patří do čtvrté kategorie národních parků v mezinárodní stupnici, rozhodla po letech sporů rada NP Šumava. Zařazení, které odpovídá dávnému doporučení Mezinárodního svazu ochranu přírody, se však nelíbí ekologickým aktivistům. Obávají se, že správa parku teď bude o přírodu méně dbát.

Zařazením do čtvrté kategorie stupnice Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) má Správa NP a CHKO Šumava volnější ruku při přípravě nového plánu péče. V očích IUCN bude Šumava tzv. habitatem druhů. Dosavadní plány se řídily podle přísnějších požadavků pro kategorii II.

Podle kategorie UICN IV by měl NP Šumava mít do 45 let zhruba 36 procent bezzásadových oblastí. Ve srovnání s bavorským národním parkem, který je ve druhé kategorii, je to zhruba polovina – do druhé kategorie spadají oblasti zhruba s 75 procenty bezzásahových zón. Kategorie IV ochrany přírody odpovídá studii, kterou IUCN na Šumavě vypracovala v roce 2001.

Zařazení do čtvrté kategorie ale ostře kritizuje Hnutí Duha. Šumava podle něj patří do druhé kategorie. „Přeřazení by mělo úplně ničivé dopady na ochranu přírody, návštěvnost národního parku i na místní ekonomiku,“ varoval Jan Pinňos z Hnutí Duha.

Podle rady NP Šumava ale ve skutečnosti nedojde k „degradaci“ na stupnici IUCN, protože Šumava dosud nebyla zařazena. Úroveň péče o přírodu se rovněž nezhorší. „Snížit péči o území NP Šumava nejde. Nejde to v žádném případě. Nejde porušovat normy EU, ke kterým jsme se zavázali,“ zdůraznil místopředseda rady Antonín Schubert.

Plán ochrany přírody připravený v souladu s požadavky pro kategorii UICN IV začne platit od ledna 2014.

Video Reportáž Zdeňka Mlnaříka
video

Reportáž Zdeňka Mlnaříka