Obce na Českolipsku zakázaly stavbu domků pro mentálně postižené

Jestřebí - Projekt chráněných domků a bytů pro padesát mentálně postižených v okolí České Lípy se prodraží o 6 milionů. Kvůli obavám ze společného soužití s handicapovanými podala více než polovina přilehlých obcí proti návrhu petici a parcely Libereckému kraji neprodala. Na pozemcích nakoupených od soukromníků by se měl projekt začít realizovat v polovině příštího roku.

Zhruba padesáti mentálně postiženým ženám z Domova Sluneční dvůr v Jestřebí na Českolipsku by měl otevřít dveře k samostatnému bydlení projekt chráněných domků a bytů, financovaný částkou 150 milionů korun z evropských fondů. „Cílem je vytvořit malé domky rodinného typu, které budou rozmístěny v několika lokalitách na Českolipsku. Klienti se budou snažit starat se o svou domácnost a o sebe v malém domácím prostředí v maximálním počtu šest lidí na domáctnost,“ sdělil ředitel Domova Sluneční dvůr Pavel Kos.

Proti výstavbě domků se však postavila více než polovina vesnic v okolí plánovaných lokací projektu. V obcích Jestřebí, Zahrádky a Zákupy občané sepsali petice, důvodem byly podle nich obavy o bezpečnost dětí a riziko nadměrného hluku v klidné lokalitě. „Dvacet čtyři klientek by se netransformovalo bez problémů do města Zákupy. Vyvolávalo by to problémy a nebylo by to dobré řešení,“ poznamenal starosta města Zákupy Radek Lípa (Nezávislé moderní Zákupy). Starosta obce Okna Stanislav Havlín (SNK) pak vyjádřil obavy, že potencionální investoři nebudou mít zájem o zbývající pozemky v lokalitě.

Ředitel Domova Sluneční dvůr Pavel Kos
Ředitel Domova Sluneční dvůr Pavel Kos

Kos: Lidé si pletou mentálně postižené s pacienty psychiatrie

Mentálně postižení z centra Slunečný dvůr jsou podle jeho ředitele schopni žít sami nebo s menší pomocí mezi ostatními lidmi. Za stoleté působení ústavu v Jestřebí podle něj nebyla na jejich chování podána jediná stížnost. Doplácejí tak nejspíše na neinformovanost lidí v okolí.

„Stále si někteří lidé pletou mentální postižení s psychiatrickým onemocněním. Mentálně postižený člověk je člověk, který se zastavil ve vývoji a nemůže dospět, pokud se mu někdo cíleně nevěnuje. Vesměs jsou to klidná děvčata, která nezpůsobí nikomu žádné problémy,“ vysvětlil Kos.


Petice proti výstavbě domků pro mentálně postižené
Petice proti výstavbě domků pro mentálně postižené

Liberecký kraj přišel o 6 milionů, Zákupy o 1,5 milionu

Ačkoliv v Zákupech vznikla i petice na obranu handicapovaných, zastupitelstvo se pod vahou podpisů přibližně pěti set odpůrců projektu rozhodlo pozemky Libereckému kraji neprodat. Parcely v obci dodnes nikdo nekoupil, obec Zákupy tak přišla o investici 1,5 milionu korun a pracovní místa, která se v souvislosti s pomocí mentálně postiženým mohla vytvořit.

Projekt se prodraží i Libereckému kraji, pozemky musel koupit od soukromníků, a zaplatí tak o 6 milionů více. Kraj teď podle radního pro sociální oblast Pavla Petráčka čeká na vyjádření ministerstva práce a sociálních věcí, samotná stavba by se měla začít realizovat v polovině příštího roku.

Video Petice proti soužití s mentálně postiženými
video

Petice proti soužití s mentálně postiženými