Čekání ho vytočilo, tak dal sestře v ordinaci facku

Jihlava – Nejprve verbálně a pak i fyzicky napadl zdravotní sestru na interním oddělení jihlavské nemocnice starší muž, který doprovázel manželku na příjem. Napadená sestřička zatím zvažuje, zda napadení oznámí policii. Pokud by tak učinila, hrozí muži podle okolností trest až dvou let vězení.

Napadená sestra vidí za mužovým jednáním delší čekání na plánovaný příjem. „Asi ho to rozčílilo, začal sprostě nadávat. Když paní přišla na řadu a vcházela do ordinace, dal mi facku a vyhrožoval, že příště to bude horší,“ popsala situaci. Muž byl podle ní verbálně agresivní už i v minulosti, fyzicky však zatím nikoho nenapadl. Nadávky od pacientů hlavně kvůli dlouhé čekací době si podle ní sestry vyslechnou téměř denně.

Zvyšující se počet útoků na zdravotnický personál potvrzuje i mluvčí nemocnice Monika Pytlíková. „Na kurzu sebeobrany, kterým prošly tři desítky zdravotníků, potvrdila polovina z nich vlastní zkušenost s verbálním napadením na pracovišti. Každý čtvrtý pracovník se navíc setkal s fyzickým útokem ze strany pacienta,“ uvedla mluvčí. Zdravotníci se podle ní učí nejen se útokům pacientů bránit, ale také jim předcházet. Učí se proto i krizové komunikaci.