Český rekord v resuscitaci upozorňuje na význam první pomoci

Jablonec nad Nisou - V Jablonci nad Nisou padl rekord v počtu resuscitujících na jednom místě a v jednu chvíli. Akce měla upozornit na to, jak je důležitá první pomoc právě od obyčejných lidí na ulici. Sanitka musí na místo přijet do dvaceti minut. To už ale může být pozdě.

Do akce se zapojili záchranáři z Českého červeného kříže, policisté, hasiči i vojáci. U 59 figurín byla vždy dvojice dobrovolníků, i pro trénované ale nebylo jednoduché vydržet celých patnáct minut. 

Situaci, kdy někdo v okolí zkolabuje, zažije během života každý druhý člověk. Podle záchranářů je nutné překonat strach a okamžitě začít s oživovacími pokusy, než přijede sanitka. Včas zahájená resuscitace je důležitá například při infarktu, kde dochází už po dvou minutách k nevratnému poškození mozku.  

Obecně záchranáři doporučují, pokud člověka, který zkolaboval, neznáte, vynechat umělé dýchání. Důležité ale je zaklonit mu hlavu a provádět masáž srdce. V prvních 10 až 15 minutách je totiž u pacienta v bezvědomí nejdůležitější právě rychlá srdeční masáž, nikoliv dýchání. Více o resuscitaci najdete zde.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné