Univerzita v Plzni buduje výzkumné centrum za 1,6 miliardy

Plzeň – S výstavbou dvou vědeckých a vzdělávacích center za více než 1,6 miliardy začala Fakulta aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni v univerzitním areálu na Borských polích. Výzkumné centrum NTIS - Nové technologie pro informační společnost a Centrum technického a přírodovědeckého vzdělávání a výzkumu - patří k největším investicím v historii univerzity. Realizaci podpořila EU, otevřené budou do konce roku 2014. Rektorka Ilona Mauritzová vidí ve stavbě novou etapu univerzity a významný nárůst potenciálu univerzity i celého regionu.

„Cílem projektu NTIS je výstavba a vybavení nového výzkumného pracoviště na vysoké evropské úrovni, ale zejména vybudování týmů pro výzkum a vývoj zaměřený na dva směry - informační společnost a materiálový výzkum,“ řekl ředitel projektu Pavel Novák. NTIS za více než jednu miliardu korun obsadí vyšší šestipodlažní budovu, která bude mít 12 tisíc metrů čtverečních užitných laboratoří a kanceláří. V centru najde od roku 2015 práci 180 lidí. Téměř 160 z nich budou výzkumníci, zbytek management a technici. Část vědců musí ještě nabrat z fakulty, jiných ústavů a firem.

Třetina z miliardy korun půjde na vlastní stavbu, přístrojové vybavení bude stát přes 200 milionů Kč. Zahrnuje pět klíčových přístrojů až za desítky milionů korun. Například skenovací elektronový mikroskop s vysokým rozlišením a vakuové komory s plazmovými zdroji. Významná část peněz půjde na nastartování práce výzkumných týmů. Ty už na fakultě pod jednotlivými katedrami fungují a mají řadu referencí od firem z oblasti energetiky, strojírenství a lékařství. Postupně se ale budou rozrůstat a od roku 2015 se musí finančně osamostatnit.

Rektorka Ilona Mauritzová:

Ilona Mauritzová„Zásluhou projektů budeme mít kvalitní zázemí pro výchovu uplatnitelných absolventů, nejen pro výzkumnou a vývojovou základnu fakulty, ale také pro pokrytí požadavků průmyslu a institucí v regionu.“


Centrum technického a přírodovědeckého vzdělávání a výzkumu za více než 530 milionů korun bude mít čtyři podlaží s 10 tisíci metry čtverečními užitných prostor. Půjde o kanceláře, zázemí pro pedagogy a výukové laboratoře. Centrum bude sloužit pro vzdělávání studentů fakulty aplikovaných věd, v největší míře pro magisterské a doktorské studijní programy. Doktorandů má fakulta přes 220. Jejich následné uplatnění bude jak v projektu NTIS, tak i ve výzkumu v podnicích a dalších ústavech.