Jihomoravský kraj: Měsíc na připomínky k ZÚR musí stačit každému

Brno – Jihomoravský kraj odmítl prodloužit brněnským městským částem lhůtu na vyjádření k zásadám územního rozvoje. Radnice musely odpovědět do třiceti dnů od 8. srpna, podle krajského úřadu nelze stanovit delší lhůtu podle stavebního zákona. Kvůli nedostatečnému prostoru k vyjádření k zásadám územního rozvoje ovšem poslední verzi tohoto dokumentu zrušil Nejvyšší správní soud.

Brněnský magistrát žádal za městské části krajský úřad o prodloužení lhůty na vyjádření do konce října. Podle městské rady se radnice ocitly v časové tísni. Kraj žádost odmítl. „Krajský úřad nemůže postupovat jinak než podle stavebního zákona. Ten stanovuje třicetidenní lhůty na podání,“ řekl radní Jihomoravského kraje pro oblast územního plánování David Macek.

Odkaz na stavební zákon však odmítá vedení města i odborníci. Třicet dnů je lhůta minimální, kraj ji mohl prodloužit a vyhnul by se podezření, že postupuje nevstřícně – i kvůli tomu byly zásady územního rozvoje naposled zrušeny. Právník Ekologického právního servisu Pavel Černý uvedl, že i v tomto případě jde o porušení zásad dobré správy a vstřícnosti. Současný postup kraje podle něj může být jedním z argumentů v případné další žalobě k Nejvyššímu správnímu soudu.

Město nakonec v třicetidenní lhůtě nestihlo vypracovat žádné nové připomínky. Kraji proto poslalo požadavky, které uplatnilo už při minulém projednávání krajského územního plánu.

O odklad žádá i kraj

Zatímco Brno se odkladu nedočkalo, Jihomoravský kraj o něj sám požádá. Vedení regionu chce, aby byla odložena platnost rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil zásady územního rozvoje. Kraj podal ústavní stížnost, pokud s žádostí o odklad uspěje, budou zásady územního rozvoje platit, dokud Ústavní soud o stížnosti nerozhodne.

Nejvyšší správní soud dal v červnu za pravdu třinácti obcím a dalším třinácti jednotlivcům, kteří upozorňovali na to, že Zásady územního rozvoje dostatečně nezvažují vliv staveb na životní prostředí. Soud přihlédl i k tomu, že dokument příliš nezohledňoval námitky a návrhy dotčených oblastí.