Kněz na mši za mrtvé Němce z Budínky: Podejme si ruce ke smíru

Jihlava - Mší v kostele sv. Jakuba dnes v Jihlavě začal pohřeb ostatků 12 německých obyvatel, které byly předloni vyzvednuty z masového hrobu u Dobronína. Obřad vedl v němčině duchovní Dieter Lang, který přicestoval z Německa. Kostel zaplnilo asi 200 lidí, přijeli i němečtí příbuzní mrtvých. Do společného hrobu na ústředním hřbitově byly ostatky lidí údajně ubitých na konci druhé světové války revolučními gardami uloženy před polednem.

Podejme si ruce ke smíření „nad otevřeným hrobem Budínky“, vyzval v promluvě kněz, jehož rodina pochází ze Stonařova na Jihlavsku. Během mše pozůstalí zapalovali před oltářem svíce za své příbuzné, kteří zemřeli koncem války v okolí Dobronína. Čteno bylo 17 jmen. Byli to sedláci, řemeslníci, policista i starosta.

V rakvi před oltářem byly uloženy kosterní pozůstatky 12 lidí, které se kriminalistům podařilo identifikovat podle vzorků DNA. Ty byly také dnes uloženy do společného hrobu. Na stejném hřbitově budou o něco později pohřbeny také pozůstatky 13. těla, které převzal Dobronín. Podle pondělního rozhodnutí zastupitelstva si obec na jihlavském hřbitově pronajme samostatný hrob. Měl by být blízko hrobu pronajatého německou stranou. Ostatky jsou zatím v pohřebním ústavu, termín jejich uložení na hřbitov ještě nebyl stanoven.

„Je to kamínek do mozaiky, kdy by se měly vztahy mezi Čechy a Němci posunout,“ tvrdí pozůstalý Johann Niebler.