Dřevnovicemi prošel pochod proti kriminalitě

Dřevnovice (Prostějovsko) - Obcí Dřevnovice na Prostějovsku prošel dnes odpoledne pochod za snížení kriminality. Ve vesnici v minulých týdnech narůstalo napětí mezi místními Romy a většinovým obyvatelstvem. Pochodu se podle odhadu policie zúčastnilo asi 250 lidí, kromě místních a obyvatel okolních obcí také asi stovka pravicových extremistů. K narušení veřejného pořádku ani škodám na majetku ale nedošlo, řekla policejní koordinátorka pro menšiny Michaela Sedláčková.

Účastníci se scházeli asi od 12:00, o dvě hodiny později byla akce zahájena na hřišti několika proslovy obsahujícími kritiku romských obyvatel. Pochod poté prošel vesnicí a krátce po 15:00 byl organizátorem na hřišti zase ukončen. Podle Sedláčkové všichni Romové z vesnice odjeli, což zřejmě přispělo k poklidnému průběhu akce, do níž bylo nasazeno několik desítek policistů.

Podle starostky Bohumily Charvátové (nez.) není jisté, jestli pochod povede k uklidnění ve vesnici. "Snad si nepřizpůsobiví uvědomí, že výkřiky typu 'vypalování Dřevnovic nastane' k ničemu nevedou. Násilí plodí jen násilí. Byla bych ráda, kdyby zákony platily pro všechny a všichni se podle toho začali chovat," doplnila Charvátová.

Pochod za snížení kriminality
Pochod za snížení kriminality

Napětí mezi Romy a většinovým obyvatelstvem panuje v posledních týdnech nejen v Dřevnovicích, ale například i nedalekých Dobromilicích. Tam již dokonce funguje domobrana, vedení obce připravilo nové vyhlášky pro zajištění veřejného pořádku a plánuje například kamerový systém. Podle Charvátové v Dřevnovicích zatím domobranu nepřipravují. V rámci mikroregionu chce ale vesnice mluvit o možnosti zřízení obecní policie a také tlačit na stát, aby neubývalo republikových policistů.

V Dřevnovicích žije asi 40 Romů. Mezi nimi je i početná rodina, kterou do obce před několika lety nechal přestěhovat ze Vsetína tehdejší starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL). Právě s nimi jsou podle místních největší potíže, s obcí se totiž údajně nesžili.