Olešnický betlém přišel kvůli majetkovému sporu o kulisy i figurky

Olešnice – Pohyblivý Utzův betlém z Olešnice v Orlických horách přišel o některé figurky a kulisy. Ztrátu několika jeho součástí začali vyšetřovat i rychnovští policisté. Trestní oznámení podal správce památky - Muzeum v Rychnově nad Kněžnou. Betlém ovšem nevykradli zloději, jeho části chybějí kvůli dlouholetému sporu o vlastnictví.

Policie se ale případem dlouho nezabývala. Majitel betlému, Královéhradecký kraj, si vše po pár dnech rozmyslel a jím zřizované muzeum požádalo o zastavení vyšetřování. „Ukázalo se, že nic z majetku kraje nechybí,“ řekl ČT mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi. 

Součástky se totiž sice skutečně ztratily, ale nebyly v evidenci. Šlo o věci, které na památce opravoval Miloš Vlček. Muž se o betlém léta staral a považuje ho za rodinné dědictví. U soudu se domáhal i jeho vrácení, ale neúspěšně.

Podle obce si proto odnesl alespoň části betlému, které se teď musejí nahradit. Muzeum si rovnou objednalo celkovou rekonstrukci. Doufá, že se betlém podaří zprovoznit ještě před vánočními svátky.