Hroší rodinka má nový domov, s iluzí Afriky pomohli tvůrci Narnie

Praha - Hroší rodinka z pražské zoo už bydlí v novém pavilonu v horní části areálu, kde nehrozí záplavy. Stěhování Slávka, Marušky a ročního Válečka trvalo pět hodin. Zvířata ale akci zvládla dobře. V následujících měsících si hroši budou zvykat na nový domov. Návštěvníci je v něm budou moci vidět od příští sezony. Pavilon velkých savců, kde hroši a sloni žili doposud, bude přebudován na expozici Amazonie.

První nastoupil v úterý po poledni do přepravního boxu Slávek, bednu se vzácným nákladem potom jeřáb položil na kamion, který hrocha odvezl k novému domovu. Slávkova družka Maruška stejnou cestu absolvovala i s ročním Válečkem.

„Transport hrochů jsme připravovali řadu dní dopředu, protože jsme hledali nejlepší variantu přesunu. K velmi dobrému a rychlému průběhu stěhování přispělo to, že akci řídil na slovo vzatý odborník Roy Smith, který už v pražské zoo stěhoval slony z pavilonu velkých savců do nového slonince,“ uvedl kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl.

Stěhování hrochů v pražské zoo
Zdroj: Zoo Praha

Ředitel zahrady Miroslav Bobek je přesvědčen, že se nový pavilon stane jednou z nejvyhledávanějších expozic zahrady: „Iluzi Afriky v ní vytvořili stejní tvůrci, jací se podíleli na stavbách do filmů Letopisy Narnie, a ve vnitřním i vnějším bazénu by hroši měli být vidět i pod vodou jako v ohromném akváriu. Slavnostní otevření tohoto nového pavilonu hrochů bude při zahajování následující hlavní sezony, ale zvažujeme, že jeho jednorázovou prohlídku bychom zájemcům umožnili dříve, nejspíš kolem Vánoc.“

První hroch přijel do zoo v cirkusové maringotce

Hrochy chová pražská zoo 80 let. Jako první přijel v roce 1933 v cirkusové maringotce hroch Petr. Populární byla hrošice Zuzana, která do Prahy dorazila z Berlína, kde za války přečkala bombardování. Zoo ji odkoupila za symbolickou jednu korunu za každé kilo váhy. Neméně slavný je hroch Slávek - stal se hrdinou ničivých povodní v roce 2002, když dokázal přežít v zatopeném Pavilonu velkých savců. Jeho tehdejší partnerka Lentilka a dcera Barborka velkou vodu bohužel zaplatily životem. Novou Slávkovou partnerkou se pak stala Maruška. Ta úspěšně odchovala dvě mláďata - nejprve Tomíka a potom Válečka.