Zřícený strop zavalil dvě ženy, jedna se pohřešuje

Ústí nad Labem - Zřícený strop neobydleného domu v Ústí nad Labem-Předlicích dnes odpoledne zavalil dvě ženy. Jedna se pohřešuje, záchranáři ji dosud nenašli, přestože pes nalezl její pachovou stopu pod hromadou sutin. Druhou ženu hasiči po několika hodinách vyprostili ze sutin. V domě byli podle ústecké policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové ještě dva muži, ti ale stačili utéct. Statik po havárii nařídil vyklidit také sousední dům, město potom narychlo shánělo nocleh pro šest lidí. 

Hasičům se podařilo jednu ze dvou zavalených žen vyprostit kolem 15:30. „Žena měla zavalenu spodní část těla, byla naživu a komunikovala,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Po druhé zavalené záchranáři stále pátrají. „Psovod našel pachové stopy v místnosti, kde je nejvíc té suti, ale je otázka, jestli tam opravdu je. Sutiny odklízíme,“ řekl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný po sedmi hodinách bezvýsledného pátrání.

Strop se zřítil krátce před 13:00. „Z domu vyběhli dva muži ve věku 23 a 43 let, zůstaly v něm dvě ženy ve věku 25 a 43 let,“ uvedla mluvčí. Policie uzavřela Hrbovickou ulici, dopravu odklání.

Podle ústeckého magistrátu už dům chátral delší dobu. Majitel se o něj dlouhodobě nestaral. Stavbu 9. září prohlédl statik a požadoval jeho demolici. „Strážníci městské policie objekt často kontrolovali, naposledy tam byli v úterý. Dům ohradili páskou a lidi, kteří se v něm pohybovali, vyzvali k odchodu,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí města Karel Rouč. Podle něj je zřejmé, že ke zřícení nedošlo jen kvůli dlouhodobému zanedbání objektu, ale také kvůli úmyslné demontáži nosných prvků. Podle neověřených informací byli nedlouho před neštěstím viděni dva muži, jak táhnou z domu železo. Policie měla později železo dohledat ve sběrnách a identifikovat jako nosné prvky stropů. Přesné příčiny neštěstí se dále vyšetřují.

/*json*/{"map":{"lat":50.657731911363,"lng":13.994436264038,"zoom":15,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.657487054473,"lng":13.99628162384,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/