Šumavský park začal rozebírat stezku k Pramenům Vltavy

Kvilda - Pracovníci šumavského národního parku začali rozebírat stezku k Pramenům Vltavy u Kvildy na Prachaticku. Dřevěný chodník sloužil turistům k tomu, aby se mohli podívat na jedno z míst, kde začíná nejdelší česká řeka. Stezka však byla celý letošní rok uzavřena, jelikož na ní popadaly okolní uschlé stromy, a lidé na ni mohli vstupovat jen na vlastní nebezpečí. Demontáž zhruba 200 metrů dřevěného chodníku bude trvat zhruba do poloviny října.

Zdroj: Facebook NP Šumava Autor: Vladan Strejc

„Rozebranou stezku převezeme na jiné místo, kde ji zase sestavíme dohromady. Chceme, aby sloužila ke stejnému účelu, ale na vhodnějším místě,“ uvedl mluvčí parku Pavel Pechoušek. V úvahu připadá lokalita u Plešného jezera nebo nově také u Chalupské slati.

Stezka sloužila turistům prakticky pouze rok. V červenci 2010 ji otevřel tehdejší ředitel parku František Krejčí. Podle současného vedení NP Šumava šlo o neuvážený projekt, protože v okolí stezky už v tu dobu stála řada uschlých stromů, u nichž hrozilo, že spadnou. To se také za krátký čas stalo. „Lesníci přitom ředitele Krejčího upozorňovali na tento problém. Stezka se nachází v bezzásahové zóně, v níž nelze suché stromy kácet,“ řekl Pechoušek.

Turisté tak nyní budou u Kvildy na Prachaticku navštěvovat Prameny Vltavy v místě, kam chodili před otevřením stezky. Jde o lokalitu vzdálenou jen pár stovek metrů. Pramenů, z nichž vzniká Vltava, jsou v blízkosti Kvildy desítky. Nedá se přesně určit, který z nich je nejsilnější, a je tedy původcem řeky.

Video Reportáž Zdeňka Mlnaříka
video

Reportáž Zdeňka Mlnaříka