Parkovací místa v Plzni se změnila v hernu či minikino

Plzeň - Improvizované minikino s promítacím plátnem a bíle natřenými židlemi, posezení s hernou deskových her, minigalerie obrázků bicyklů či netradiční „bylinkové ekoauto“ se dnes na několik hodin objevily na místě veřejných parkovacích stání v centru Plzně. Zejména mladí lidé z občanských iniciativ se zapojili do celosvětové akce Park(ing) day, jejímž smyslem je oživit veřejný prostor a využít místa vymezená ve městě pro auta k jiným účelům.

Zájemci z občanských sdružení, umělci, studenti či neziskové organizace tak mohli přijít a po zaplacení v parkovacím automatu přetvořit jedno parkovací stání podle svých představ. „Stavěli jsme to zatím tak, aby nebylo víc než deset míst. Pokud se to povede a budou dobré ohlasy, příští rok bychom to chtěli udělat na neomezené množství,“ plánuje organizátor Jakub Mareš. Hlavní smysl akce, která začala před lety v Americe a má celosvětový ohlas, je upoutat pozornost na aktivity ve veřejném prostoru. Aktéři mohou jednoduše, zajímavě a přímo oslovit veřejnost vlastní produkcí.

Přesně tak vnímá akci například Zdeněk Lomička z neziskových organizací Kavena a Goada, které se věnují popularizaci deskových her. „Snažíme se ukazovat, že hry nejsou jen zavřené krabice v regále obchodu,“ řekl na parkovacím stání v Dřevěné ulici u náměstí, kde se mohli lidé zastavit, posedět a zahrát si hry. Obrázky bicyklů zas na své parkovací stání přinesla ukázat Rufina Balzova, která se věnuje testu, při němž lidé kreslí kolo. „Ukazuje se, že kluci malují logicky a jejich kola jsou funkční, holky si ale dávají záležet hlavně na kráse. A jejich nepojízdná kola jsme přinesli ukázat,“ vysvětlila.

V netradiční bylinkové ekoauto přeměnilo svoje zaplacené parkovací stání občanské sdružení Envic. „Autu“ nechyběla kola, jen v nich kvetly květiny, z výfuku vyrůstal trs levandule a místo zplodin se z něj linula vůně levandulového oleje. Za volantem byl lístek z parkovacího automatu. „Protože to auto by mělo být trochu zelené, máme tu takovou provizorní bylinkárnu, kde je máta, saturejka, tymián, bazalka, yzop a lidé si je mohou přeparkovat k sobě domů,“ řekla Alena Lehmannová z Envicu. K akci se ekologicky zaměřené sdružení přidalo proto, že město by prý alespoň někdy mohlo být trochu víc pro lidi než pro auta.

I když každý z aktérů si za parkovací místo řádně zaplatil v automatu, organizátoři si pochvalovali toleranci strážníků a města. „Ta místa jsou určená pro motorová vozidla, na podobné věci totiž u nás nejsou kolonky,“ dodal Mareš.