Milevský a Žďákovský most se rozpadají, oprava až na jaře

České Budějovice - Na silnici první třídy mezi Milevskem a Orlíkem nad Vltavou stojí dohromady tři mosty. Dva z nich, vzdálené od sebe jen 14 kilometrů, jsou však v havarijním stavu. Opravy by se měly dočkat na jaře příštího roku. Ředitelství silnic a dálnic už na ně získalo potřebných skoro 220 milionů korun. Obě stavby jsou součástí třetí nejdůležitější dopravní tepny v Jihočeském kraji.

Milevský most je součástí mimoúrovňové křižovatky uprostřed už čtyřicet let. Že už dosluhuje, je vidět na první pohled. Nedávno pod ním projížděl cyklistický závod a těsně poté z něj spadly kusy betonu. Podle šéfa milevských strážníků mohl uvolněný materiál procházející dokonce i zabít.

Českobudějovická správa silnic už na mostě provedla nezbytné úpravy, aby k dalším pádům nedocházelo. Jedná se ale jenom o nouzové řešení. „Vlivem zimního období, kdy tam nateče voda, zamrzne, může se stát, že se bude situace opakovat,“ upozornil František Kabele, vedoucí odboru dopravy na milevské radnici.

Na stejné silnici a ve špatném stavu je i Žďákovský most. Omezení pro těžká nákladní auta na něm platí už dva a půl roku, jeho dlouho plánovaná oprava ale nezačala ani letos. Rekonstrukce si totiž vyžádá necelých 200 milionů korun a peníze nebyly dlouho k dispozici. Nyní navíc opravu zpomalují komplikace kolem výběru stavební firmy. Podpis smlouvy se očekává koncem roku.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové