V Olomouci startuje festival videomappingu

Olomouc - Historické budovy v centru Olomouce oživí od čtvrtka do soboty Festival světla a videomappingu VZÁŘÍ. Vizuální umění, které dokáže vytvořit iluzi hýbajících se, padajících či tančících budov předvede devět týmů z Česka, Slovenska, Maďarska a Nizozemska. Festival nabízí v doprovodném programu i výstavy a koncerty, podle pořadatelů jde u nás o jedinou akci tohoto druhu. Festival se poprvé konal loni a u diváků vzbudil velký zájem – tehdy se představily tři soutěžní týmy.

Letošní druhý ročník přinese dvě soutěžní sekce. Roli promítacího plátna budou postupně hrát fasády Ditrichštejnského paláce, domu U Zlatého prstenu a radnice na Horním náměstí. „Vedle hlavní soutěže se uskuteční i tematická soutěž, ve které mají týmy předvést své umění a fantazii na pevně zadané téma, například čokolády či automobilu,“ uvedla mluvčí festivalu Andrea Pitronová.   

Podle ní je videomapping velkoformátovou projekcí za hudebního a zvukového doprovodu, která respektuje tvar a součásti objektů, na něž se promítá. „Kouzlem tohoto vizuálního umění je skutečnost, že dokáže vyvolat iluzi, že domy tančí, bortí se nebo třeba mění tvar. Jde o kombinaci animace a videa, využívá se velmi silných projektorů,“ uvedla mluvčí. Například soutěžní tým z Nizozemska si přijel místo projekce prohlédnout již v červnu a od té doby svoji animaci vytváří. Jiné týmy tak činí až na poslední chvíli.   

Součástí festivalu je i fotografická výstava Světlo jinak v Arcidiecézním muzeu a komorní výstava mladých designerů svítidel Světlo/Stín v Uměleckém centru. Na Horním náměstí vystoupí skupina Toxique, elektropopová kapela Midi Lidi, Nylon Jail a další. Dospělí se mohou zapojit i do soutěže v jízdě na koloběžkách.