Kostel na Zelené Hoře patří k unikátním dílům barokní gotiky v Česku

Žďár nad Sázavou – K nejoceňovanějším stavbám barokního stavitele Jana Blažeje Santini-Aichla patří poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou. Ten byl vysvěcen 27. září 1722. Kostel, který z velké části pochází z let 1719 až 1722, je považován za hlavní Santiniho dílo a za nejvýznamnější stavbu ve stylu barokní gotiky v Česku.

Kostel je koncepčně i detailně propracovaný projekt, jehož základem je kompozice pěticípé hvězdy a který je plný odkazů na církevní symboliku spojenou s legendou o umučení sv. Jana Nepomuckého.

Kostel svatého Jana Nepomuckého
Zdroj: Wikipedia

Smyslem stavby bylo právě oslavit Jana Nepomuckého jako mocného patrona a světce. V době vzniku stál na travnatém vršku, který Václav Vejmluva pojmenoval Zelená hora (dříve se nazýval Černý les nebo Strmá hora) podle vrchu u Nepomuku, ze kterého pocházel Jan Nepomucký i první žďárští mniši. Do nedávné doby byla stavba obklopena vysokým borovým lesem, který však byl odstraněn, aby bylo na kostel tak jako původně vidět i z velké dálky.

/*json*/{"map":{"lat":49.58036177249,"lng":15.942192077637,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/