Dům v Předlicích je neobyvatelný, nájemníci musí pryč

Ústí nad Labem – Majitel musí vystěhovat nájemníky z domu v ústecké čtvrti Předlice a zajistit jim náhradní ubytování. V jednom z domů se před týdnem propadl strop a jedna žena zahynula, další pak záchranáři vyprostili ze sutin. Vedení města proto v reakci začalo provádět rozsáhlé kontroly objektů v Předlicích a během kontroly zjistilo, že dům potřebuje opravy, které nelze udělat za provozu. Proto je do domu v ulici Beneše Lounského zakázaný vstup. Objekt stojí v ghettu, kde žije řada nepřizpůsobivých a sociálně slabých.

„Dům prohlédl statik a zjistil závažné závady. Dřevokazná houba narušila stropní trámy, poškozeny jsou i další konstrukční prvky budovy. Opravy nelze uskutečnit za provozu. Proto majitel musí nájemníkům zajistit náhradní ubytování a zahájit stavební práce,“ uvedla v tiskové zprávě ústecká mluvčí Romana Macová. Majitele i obyvatele domu strážníci o stavu informovali.   

Rozhodnutí stavebního úřadu, podle kterého je dům životu nebezpečný, si majitel převzal před více než třiceti hodinami. Magistrát ale násilnou evakuaci lidí nařídit nemůže a obyvatelé domu se stěhovat nechystají. Strážníci dnes sice u vchodu připevnili varování, že hrozí zřícení, obyvatele ale mohou vyhnat až v okamžiku, kdy dům skutečně začne padat.

Stejné varování přitom slyšeli před týdnem také lidé ve zničené budově jen o několik metrů dál. O den později pod troskami zřícených stropů zemřela jedna žena. Další dům, který spadl nedaleko, byl naštěstí prázdný. Magistrát se teď obává další tragédie.

Pokud by majitel domu nepostupoval správně nebo nekonal vůbec, má město v záloze i další opatření. Po zřícení domu minulý týden uvedl náměstek primátora Arno Fišera (ČSSD), že město uvažuje nebezpečné domy zbourat na vlastní náklady a peníze pak po majitelích vymáhat. 

V domě, jehož část se minulý týden zřítila, bylo podle magistrátu k trvalému pobytu přihlášeno 31 lidí včetně majitele. Protože objekt není vhodný k bydlení, vydal stavební úřad podnět ke zrušení trvalého přihlášení všech lidí.  

Policie teď prošetřuje, zda by příčinou pádu dvou stropů v domě mohlo být odstranění nosných kovových traverz. Ty tam údajně kradli dva muži, kteří z domu vyběhli těsně před pádem stropu. Ženám už se utéct nepodařilo. „Podle informací, které máme, muži v domě kradli železné traverzy. Tyto informace budou potvrzeny po vyhodnocení kamerových záznamů,“ uvedla již dříve ústecká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová s tím, že muži jsou podezřelí z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti a hrozí jim vězení na dva roky až osm let.