Ruiny továrny strašící v centru města se Duchcov jen tak nezbaví

Duchcov - Přes patnáct let chátrá areál továrny na výrobu kočárků a tříkolek v Duchcově. Nevyjasněné vztahy původních a současných majitelů, exekuce a soudní příkazy způsobily úplnou zkázu objektu, který před třiceti lety zaměstnával pět set lidí. Poslední stojící budovy nedaleko náměstí se zřítily na začátku září.

Téměř sto let starou továrnu na kočárky zdědila v roce 1996 po svém manželovi Vladimíra Konejlová. Jednáním o dalším prodeji začaly komplikace, které se táhnou dodnes. „Bohužel jsme chytli takovou paní notářku, která nás mylně informovala o tom, co máme s tou fabrikou vlastně dělat,“ říká paní Konejlová.

Majitelka chtěla továrnu prodat. Od nového majitele se ale nechala přemluvit, aby na něj nemovitosti přepsala na katastru ještě před prodejem. Pak už se na ni a její rodinu valily jen věřitelé s pohledávkami. Exekuce v současnosti dosahují řádů desítek milionů korun.

Z továrny zmizelo vše, od počítačů až po stroje. Areál je dnes přístupný komukoliv ze všech stran. Dlouholeté soudní tahanice způsobily úplnou devastaci továrny, zloději kovů pak přispěli k tomu, že některé objekty se zřítily. Jeden z nich před několika týdny přímo v centru města. Jen náhodou nebyl nikdo zraněn. 

Prodej pozemků je v nedohlednu a městu přináší celý areál jen komplikace bez možnosti řešení. „Je tu zvýšená prašnost, nepříjemný výhled nás, co bydlíme okolo, a to už nechci vůbec mluvit o ekologické zátěži, která je tam schovaná,“ vyjmenovala starostka města Jitka Bártová (Šance pro Duchcov).