Na místě gotického domu vyrostla ve Znojmě nová budova

Znojmo - Zchátralý gotický měšťanský dům v centru Znojma se nepodařilo zachránit, přesto nový dům nebudí žádné kontroverze. Vlastník domu plánoval, že dům opraví tak, aby mu vrátil jeho historickou podobu. Po prozkoumání nemovitosti a po poradě s památkáři ale bylo jasné, že dům není možné zachránit. Na jeho místě dnes stojí novostavba, která obsahuje prvky z původního gotického domu.

Brněnský architekt Petr Skrušný, který gotický dům koupil, mu chtěl vrátit jeho původní lesk. Měl v plánu celý dům rozebrat a postupně opět složit tak, aby nejcennější prvky domu zůstaly zachovány. Když se ale pustil do práce, zjistil, že budova je postavena z různorodých materiálů, a její zachování proto není možné. Po dohodě s památkáři proto dům zboural, aby se podařilo zachovat alespoň historické sklepní prostory a na nich postavil nový dům.

Gotické prvky na domě zůstaly

Přestože se nadzemní část domu nepodařilo zachránit, gotický ráz domu zůstane i po jeho rekonstrukci. I když má dům pouze historizující podobu, vrátily se do jeho fasády původní gotické oblouky.

Petr Skrušný počítá s dokončením stavby poté, co sežene kupce na dům. Rekonstrukci hodlá dokončit podle představ budoucího uživatele domu. Brněnský architekt už v centru Znojma opravil dva zchátralé domy, proto mu i město na rekonstrukci domu přispělo.

Video Reportáž Markéty Bočkové
video

Reportáž Markéty Bočkové

Vzácný historický dům, jehož kořeny sahaly až do 11. století, už zachránit nešlo, památkáři jsou proto rádi alespoň za takovou obnovu. „Zachovali jsme původní půdorys objektu, není tu jediná střední nebo obvodová zeď, která by byla založena nově,“ říká majitel domu Petr Skrušný.

Oproti jednopatrové chátrající stavbě, kterou Znojemští na nároží léta míjeli, má nový dům dvě podlaží. Že tu kdysi –  ještě před požáry Znojma v 16. století – druhé patro bylo, totiž památkáře přesvědčila nalezená pětice kamenných schodů. I nové stavení se může pochlubit mázhauzem ve středověkém stylu včetně dřevěných trámů – a v podzemí také rozsáhlou spletí sklepů. Stavbaři dům ještě několik měsíců neopustí, kolaudaci plánuje majitel na příští prázdniny.