Kouda s Markvartem ve vazbě zřejmě stráví i Vánoce

Ústí nad Labem - Bývalý náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda (dříve ČSSD) a někdejší ředitel dotačního úřadu ROP Severozápad Pavel Markvart (ODS) zůstanou ve vazbě zřejmě do začátku ledna příštího roku. Oba muži tam jsou kvůli podezření z machinací s evropskými dotacemi. Ústecký krajský soud jim dnes vazbu sice prodloužil, ale zároveň upravil vazební důvody tak, že by měli být za tři měsíce automaticky propuštěni.

Koudu a Markvarta policie zatkla 4. září. Ze zneužití pravomocí a poškozování zájmů evropských společenství je v případu obviněno šest lidí, jimž hrozí až 12 let vězení. Kromě obou mužů, kteří jsou ve vazbě, jde i o dva Markvartovy předchůdce v čele úřadu, Petra Vráblíka a Petra Kušnierze.

Kouda s Markvartem za mřížemi zůstanou ještě tři měsíce. „Soud dnes rozhodl o prodloužení vazby. Je obava z ovlivňování svědků,“ řekla mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková. Naopak možné pokračování v trestné činnosti už podle soudu není ve hře, protože se oba svých funkcí vzdali. Znamená to, že oba muži budou nejpozději na začátku příštího roku na svobodě, protože v případě možného ovlivňování svědků může vazba trvat jen tři měsíce. „Ano, je to tak,“ potvrdila Jeřábková.

Ortel nad Koudou letos zřejmě nepadne

Není příliš pravděpodobné, že by v případu Koudy padl pravomocný rozsudek ještě před koncem roku. „V nejbližší době zřejmě obžalobu ještě podávat nebudeme,“ potvrzuje krajský státní zástupce Jan Jakovec. V prvním ze tří případů, v nichž je zapojený Kušnierz, uběhlo od zadržení do prvního rozsudku 16 měsíců a o odvolání se zatím nerozhodlo. Za přijímání úplatku a vydírání byl napoprvé odsouzen na 7,5 roku.

Kouda je zatím nejvýše postaveným člověkem, kterého zasáhla série skandálů okolo rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Pro oba kraje se má z evropských fondů rozdělit celkem 19 miliard korun, z toho 16 miliard už zná své adresáty. Proplácení peněz je ale pozastaveno. Kouda byl druhým mužem krajské kandidátky, po zatčení byl vyškrtnut.