Jizerská magistrála zůstává letos pro běžkaře bezplatná

Liberec – Běžkařské trasy Jizerských hor známé jako Jizerská magistrála zůstanou i v letošní zimní sezoně bezplatné. Po složitých jednáních s právníky se tak rozhodl správce tratí Jizerská o. p. s., který chtěl původně zamýšleným zpoplatněním tras financovat její údržbu. Nyní hodlá peníze sehnat jinak, mj. pomocí drobného sponzoringu.

Roční údržba 170 kilometrů běžkařských tras Jizerské magistrály vyjde na pět milionů korun. Neziskovka, která magistrálu spravuje, v tuto chvíli zůstává závislá na penězích od měst a sponzorů; Liberecký kraj na její provoz naposled přispěl částkou 600 tisíc, 400, respektive 250 tisíc potom na údržbu tras poukázal Bedřichov a Jablonec nad Nisou.

Dotace od měst a kraje ovšem na údržbu magistrály nestačí, a proto správce zvažoval zpoplatnění tras, s čímž souhlasili i někteří lyžaři. Od tohoto záměru ale nakonec ustoupil. Zajistit přístup na tratě jen lyžařům, kteří si zaplatí, totiž vyžaduje složitý systém turniketů. Ten by ovšem stál miliony, aniž by kdokoli zaručil, že se takto investované peníze následně vybraného vstupného vrátí. „Také se pohybujeme v chráněné krajinné oblasti, takže nemůžeme dát turnikety všude, kde bychom chtěli,“ doplnila ředitelka Jizerské Jana Lhotová.

Do budoucna se bude neziskovka snažit získat peníze vedle příspěvků měst i od samotných běžkařů, dosavadní zkušenost ovšem nenasvědčuje tomu, že by takovéto příspěvky rozpočtu na údržbu tratí výrazněji pomohly. Za tři roky sbírky, do které mohli přispívat pomocí DMS, se vybralo 300 000 korun.

Novinkou pro příští rok bude třeba sponzorská samolepka. Lyžař, který za ní zaplatí, si jí pak bude moct nalepit na lyže nebo na hůlky. Podobný systém už funguje třeba u penzionů a chat – i podnikatelé, kteří na provoz magistrály přispívají, o tom informují své zákazníky.