Legionáři Novojičínska válčí na starých fotografiích

Nový Jičín - Životy českých bojovníků na frontách první světové války přibližuje výstava Legionáři Novojičínska v Muzeu Fojtství v Kopřivnici. Dobové fotografie, dokumenty, ale také uniformy nebo zbraně, které zapůjčili potomci legionářů, ilustrují, jaké byly osudy mužů, kteří bojovali za vznik Československa. Výstava navazuje na stejnojmennou knihu Václava Langera a Bohumila Vlacha.

Výstava Legionáři Novojičínska v boji za vznik Československa navazuje na stejnojmennou knihu Václava Langera a Bohumila Vlacha, která byla vydána letos v březnu. „Kniha byla omezena počtem stran, všechny obrázky se do ní nemohly dostat, a proto se objevily tady na výstavě,“ říká autor Václav Langer.

Výstava přibližuje osudy více než třinácti set legionářů z Kopřivnice, Studénky, Frenštátu pod Radhoštěm nebo Příbora. „Legionáři byli ozbrojená moc neexistujícího státu, Československo, které nebylo, proto se nenazývali armádou, ale legiemi a první taková malá jednotka byla založena v carském Rusku,“ dodává spoluautor výstavy Bohumil Vlach.