Čtvrtinu jižní Moravy obslouží noví autobusoví dopravci

Brno – Autobusové dopravce, kteří budou od prosince příštího roku vozit cestující na regionálních linkách, hledá Jihomoravský kraj. Veřejná zakázka, kterou kraj vypsal, zajistí vítězům desetiletou smlouvu. Tendr se týká zhruba čtvrtiny kraje – oblastí, které se do regionálního integrovaného dopravního systému zapojily do roku 2008.

Jihomoravský kraj shání dopravce, kteří budou zajišťovat provoz autobusů na linkách na Břeclavsku, Hodonínsku, Kyjovsku a východní části Vyškovska, celá oblast je rozdělena do dvaceti částí, o které mohou jednotliví dopravci usilovat. Autobusy by během deseti let, na která kraj nabízí dopravcům smlouvu, měly najet 162 milionů kilometrů, region za jejich provoz zaplatí 5,13 miliardy korun.

Dopravci, kteří dnes jezdí v oblasti, které se vyhlášený tendr týká, zatím nevědí, zda budou usilovat o rozšíření své působnosti. „V současnosti zde zajišťuje obslužnost nejvíce Bors Břeclav se 45 procenty, ČSAD Hodonín a ČSAD Kyjov mají 22 procent a Vydos Bus devět procent,“ uvedl mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement.

Kraj zatím nesdělil, jaké bude klást na dopravce požadavky, například nároky na stáří vozového parku. „To bude zřejmé ve chvíli, kdy kraj zahájí zadávací řízení, což bude na konci listopadu,“ řekl mluvčí Klement.

V příštích letech vypíše Jihomoravský kraj obdobná výběrová řízení i na další autobusové linky. Po jihovýchodní části regionu přijde na řadu Znojemsko, kde se začne jezdit podle nového rozdělení výkonů od prosince 2015.