Památkáři se snaží zachránit jičínské kasárny

Jičín – Kasárny v Jičíně, budovy z 19. století, má v úmyslu město bourat a pozemky pak rozprodat developerům. To se ale vůbec nelíbí odborníkům z Národního památkového ústavu. Podle nich by měli politici historický areál zachovat a najít pro něj využití.

Bourání začalo. Bagry si před časem poradily s novodobými přístavbami, teď je na řadě hlavní budova. Vedoucí oddělení památkové péče města Jičín Martin Mezera informoval, že ta pochází z druhé poloviny 19. století. Nejzajímavější na objektu je prý vnější plášť. Jiří Balský z Národního památkového ústavu Josefov říká, že zbouráním dojde k negativnímu zásahu do prostředí.

Fasáda opadává, ve zdech jsou díry. Lepší to není ani uvnitř. Zájemci se nehrnou. Mnohem žádanější jsou pozemky, na kterých kasárny stojí. „Budovy jsou bohužel v tak špatném stavu, že jakákoliv rekonstrukce by byla drahá. Lokalita by měla být připravena na zástavbu rodinných domů,“ sdělila mluvčí jičínské radnice Magdaléna Doležalová.

Video Reportáž Václava Svobody
video

Reportáž Václava Svobody

Zbourání bývalých kasáren má radnici vyjít na zhruba 17 milionů korun. Tři čtvrtiny zaplatí Evropská unie. I přes odpor odborníků z památkového ústavu vydali památkáři na jičínské radnici souhlas s bouráním. Město teď hledá firmu, která kasárny strhne. Část areálu se ale zřejmě zachránit podaří. O jednu z budov má zájem okresní soud.