S topnou sezonou začíná sezona i kominíkům

Praha - Se začátkem topné sezony zažívají kominíci hektické dny. Alespoň pro některé majitele domů jsou první mrazivá rána impulsem, aby kominíky pozvali na kontrolu. Většina z nich však podle kominíků revizi komínu nemá. Tím se ale vystavují riziku požáru i pokuty. Kontroly by přitom podle zákona měli zajistit minimálně jednou ročně.

Každá domácnost s funkčním komínem by si měla kominíka pozvat alespoň jednou ročně, samotná revize i s čištěním potom trvá dvacet minut ale i hodinu, podle množství práce. Tam, kde se topí pevnými palivy - tedy dřevem nebo uhlím, je potřeba čistit komín třikrát do roka, jednou ročně ho musí podle nařízení vlády zkontrolovat kominík. Platí to i pro kamna či krby, které jsou využívány jen příležitostně. 

Ročně hasiči hlásí stovky požárů

Kvůli špatně postaveným komínům nebo rourám plným sazí loni hořelo téměř třistakrát. „Dochází k požáru celé stropní konstrukce a velkým škodám,“ uvedl Vladimír Nováček, oddělení zjišťování příčin vzniku požárů, HZS JMK. Za takový požár majiteli domu hrozí pokuta 25 tisíc korun a pokud majitel nemá platnou revizi, pojišťovny krátí plnění.

Video Reportáž Elišky Bučinové
video

Reportáž Elišky Bučinové