Rozhledna Mařenka se otevře v předvečer státního svátku

Štěměchy (Třebíčsko) - Nová rozhledna na vrchu Mařenka na Třebíčsku bude otevřena od 27. října. Vyhlídková věž vysoká 31 metrů měla být podle původních plánů zpřístupněna už počátkem září, ale v tomto termínu stavbaři nestačili práce dokončit. Teď už je rozhledna hotová a za týden se bude kolaudovat.

„Stavbu jsme převzali od zhotovitele 8. října, kolauduje se 18. října,“ uvedla starostka Štěměch Marie Báňová. Rozhlednu na nejvýše položeném místě Třebíčska chystá společně sedm okolních obcí. Projekt za sedm milionů korun podpořila unie. Tato dotace ale nepokryje ani polovinu nákladů. Proto mikroregion vyhlásil na rozhlednu veřejnou sbírku. „Zatím nám přispívají obce a přispěl i kraj, který nám odsouhlasil půl milionu korun,“ uvedla Báňová.

Na vrchu Mařenka s nadmořskou výškou 711 metrů kdysi rozhledna stála, ale spadla při bouřce. Novou věž tvoří devítimetrový podstavec obložený kamenem, na něm stojí kovové schodiště doplněné dřevěnými prvky. Stavbu zahájila firma Lavimont letos zjara, ukončit ji měla v srpnu. O projekt se stará Mikroregion Podhůří Mařenky, který spojuje Rokytnici nad Rokytnou, Markvartice, Předín, Štěměchy, Čáslavice, Římov a Chlístov.