Bioplynová stanice připravuje V. Mýto o milion ročně

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) – Každý rok stojí radnici dvanáctitisícového Vysokého Mýta provoz místní bioplynové stanice 1,7 milionu korun. Město ji stavělo s vyhlídkou na významné zisky, protože se ale nedohodlo na spolupráci s místními zemědělskými podniky, je výsledek docela opačný. Město by ji chtělo prodat, to však ještě rok nebude možné kvůli podmínkám, za kterých byla na stavbu udělena dotace.

Těžkou hlavu dělá bioplynová stanice vysokomýtské radnici již čtyři roky a nejméně rok ještě bude. „Původní projekt byl, že bude město spolupracovat se zemědělcem, nakonec se tak nestalo. Z toho důvodu je provoz bioplynové stanice velmi nebezpečný,“ řekl starosta Miloslav Soušek. Uvedl, že zemědělské podniky by tutéž stanici mohly provozovat zhruba s třímilionovým ziskem.

Ztráta 1,7 milionu korun vzniká zejména proto, že musí město nakupovat odpad. Z vlastních zdrojů má k dispozici pouze biologický odpad z domácností, vývařoven a restaurací, stanice také likviduje čistírenské kaly.

Situaci by měl změnit prodej bioplynové stanice, což bude možné příští rok v září. „Chceme vyhlásit výběrové řízení někdy na začátku příštího roku,“ sdělil starosta Soušek. Cena stanice by podle něj mohla být až třicetimilionová. Podle jednatele městské společnosti Vodovody a kanalizace Vysoké Mýto Františka Zimy by o bioplynovou stanici mohla mít zájem například firma, která se zabývá zpracováním odpadu. Některé z podniků, které se o možnou koupi stanice zajímají, uvažují i o rozšíření její kapacity.

Očekávaný prodej bioplynové stanice by neměl změnit nic na nakládání s biologickým odpadem v samotném městě. Hnědé kontejnery, na které jsou obyvatelé zvyklí, v ulicích zůstanou a nadále se budou zpracovávat v téže stanici.