Kvůli sporům o pozemek se možná přesune výroba tradičních tvarůžků

Loštice - Výroba Olomouckých tvarůžků se možná přesune z Loštic do Olomouce. V Lošticích má přitom 136 let dlouhou tradici. Firma A. W., tradiční výrobce proslaveného pikantního sýra s nezaměnitelným aroma, chce rozšířit produkci a postavit nový závod. V malém městě má ale problémy s výkupem pozemků. Pro město by byl odchod tvarůžkárny velkou ztrátou. Podnik zaměstnává 150 lidí.

Společnost A. W. chce v loštické průmyslové zóně postavit novou provozovnu, jelikož v historické výrobně v centru Loštic už nelze rozšiřovat produkci tvarůžků. Majitelka jednoho pozemku, který leží uprostřed plochy určené pro stavbu nové haly, si ale postavila hlavu a klíčovou parcelu odmítá prodat či směnit za větší. Proto se do věci vložila i radnice – podle starosty Ctirada Lolka připravuje město nový územní plán tak, aby nová hala vznikla právě v Lošticích. Jenže změna územního plánu může trvat i rok.

Olomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem. Historie prvních tvarůžků na Hané spadá do 15. století. Tehdy se ale v tamních vesnicích oproti dnešnímu strojovému zpracování vyráběly z kyselého tvarohu a soli ručně. Tvarůžky loštické firmy A. W. získaly v roce 2010 chráněné zeměpisné označení Evropské unie. Češi o zařazení tvarůžků na unijní seznam bojovali šest let. Proti se v minulosti ostře stavěli Němci a Rakušané, kteří tvarůžky také vyrábějí.

Tvarůžkové moučníky jdou na dračku

Úspěchy slaví také cukrárna, která místo sladkostí prodává moučníky vyrobené z tvarůžků. Netradiční cukrárna – která sídlí rovněž v Lošticích - funguje od začátku letošního roku. „Jakmile jsme naše původní lahůdky přejmenovali na tvarůžkovou cukrárnu, tak k nám míří daleko víc zákazníků. Prodej tvarůžkových moučníků od začátku roku vzrostl o 50 procent,“ uvedl spolumajitel tvarůžkové cukrárny Zbyněk Poštulka, který si už nechal zaregistrovat ochrannou známku na tuto netradiční prodejnu.

Tvarůžková cukrárna má v nabídce deset druhů moučníků, mezi kterými nechybí tvarůžkové šátečky, kremrole, koláče, vdolky, dorty, rolády, lokše, štrúdl či řezy plněné tímto sýrem s nezaměnitelným aroma. Základem moučníků jsou korpusy z listového těsta a lehká tvarůžková pěna vyrobená z řádně uležených olomouckých tvarůžků.

Výrobě tvarůžkových moučníků se rodinná firma věnuje tři roky. Zákazníky jsou nejčastěji turisté, kteří jezdí do nedalekého loštického muzea tvarůžků. Místní lidé zájem tolik nejeví, postěžoval si Poštulka.

Tvarůžkárna v Lošticích
Zdroj: isifa/LN
Autor: Michal Novotný

Tvarůžková roláda z Loštic se může od včera chlubit oceněním Regionální potravina. Spolu s dalšími šesti výrobky ji získala na festivalu gastronomie a nápojů Olima v Olomouci. Značka Regionální potravina patří do kampaně, pomocí které ministerstvo zemědělství seznamuje spotřebitele s regionálními potravinami z jednotlivých krajů ČR. „Projekt Regionální potravina podporuje ty nejlepší produkty z krajů. Je určena pro střední a malé podniky, tedy ty, které na vlastní propagaci nemají tolik prostředků, a celostátní kampaň jim tak může pomoci proniknout na trh. Spotřebitelé na oplátku dostávají s Regionální potravinou záruku kvality a regionálního původu,“ vysvětlil ministr zemědělství Petr Bendl.

Značku Regionální potravina v Česku dosud obdrželo 273 produktů. V roce 2010 bylo oceněno prvních 71 potravinářských výrobků, o rok později 99 a letos 103.