Muž vysoudil na Hradeckém kraji čtyři miliony za zničené zdraví

Hradec Králové - Královéhradecký kraj zaplatil zhruba čtyři miliony korun jako náhradu škody na zdraví Josefu Barvínkovi z Rychnovska. Zhoršení zdravotního stavu u něj nastalo po zákroku v Orlické nemocnici v Rychnově nad Kněžnou v říjnu 2001. Zaplacení náhrady škody kraji uložil rychnovský okresní soud. Podle rozsudku musí také kraj panu Barvínkovi vyplácet doživotní rentu 15 tisíc korun. 

Zdravotní komplikace u muže nastaly po operaci žlučníku v rychnovské nemocnici. Byl přeložen do hradecké fakultní nemocnice, kde musel podstoupit sérii operačních zákroků. Z nemocnice byl propuštěn s trvalými následky v lednu 2003, do loňského roku byl v plném invalidním důchodu. „Počítal jsem, že jeden den nastoupím do nemocnice a druhý den odejdu. Domů jsem se ale vrátil za 15 měsíců jako tězce invalidní člověk,“ popisuje pan Barvínek. Ve stavu klinické smrti byl třikrát, jednou ho oživovali dokonce hodinu.

Kraj se rozhodl, že se odvolávat nebude

Barvínek v roce 2004 podal u rychnovského soudu žalobu o náhradu škody. Rychnovský soud v roce 2009 žalobu zamítl, hradecký krajský soud v roce 2010 rozsudek zrušil a vrátil věc k novému projednání. V něm letos rychnovský soud rozhodl o náhradě škody a také povinnosti kraje vyplácet poškozenému muži doživotní měsíční rentu ve výši 15 399 korun.

„Rada Královéhradeckého kraje rozhodla proti rozsudku nepodávat odvolání. Odpovědnosti se nelze vyhnout a při podání odvolání hrozilo riziko, že výše náhrady za poškození zdraví bude narůstat,“ uvedl mluvčí hejtmanství Imrich Dioszegi. 

Podle znaleckých posudků, o které soud opřel rozsudek, nechybovali lékaři ani zdravotnický personál, ale přístroj a léčebná metoda. „Provozovatel přístroje se nemůže zbavit odpovědnosti za škodu, která vznikne,“ odůvodnil verdikt místopředseda rychnovského soudu Ondřej Rott. 

Zřizovatelem rychnovské nemocnice se stal 1. ledna 2003 Královéhradecký kraj, na který přešla všechna práva a závazky nemocnice. Kraji se nepodařilo domoci na pojišťovně žádné náhrady za vzniklou škodu. Nyní právní oddělení analyzuje, zda je možné po někom požadovat náhradu škody za proplacení prohraného soudního sporu.