Obor hodinář, jediný svého druhu, opět vzkvétá

Jihlava - Učební obor hodinář zažívá velký návrat. Jediná škola, která řemeslo vyučuje, je Střední škola obchodu a služeb v Jihlavě. Několik let však obor kvůli nedostatku studentů ani neotevřela, obor tak málem zanikl. Teď se situace obrátila. Zájem je velký u denního i dálkového studia.

Trpělivost, přesnost, zručnost a hlavně klidné ruce, v neposlední řadě ale i technické myšlení a kombinační schopnosti - to všechno jsou požadavky na hodinářské řemeslo. Naopak třeba dobrý zrak není podmínkou.

Letos se do oboru hodinář přihlásilo 11 studentů, za poslední roky to je nejvíce. České hodinářství přitom odborníky potřebuje a často i špičkové firmy se vrací zpět k tradici. „V jednom ročníku byli pouze dva chlapci, jinak samé dívky. Teď je to tak půl na půl, ale převládají kluci. Někdy jsou ale dívky daleko šikovnější,“ říká mistrová odborného výcviku na Střední škole obchodu a služeb v Jihlavě, Hana Peřinová.

Studenti se v rámci praktického vyučování postupně seznamují se základy jemné mechaniky, se složením, funkcí a opravami velkých mechanických hodin, později hodinek a nakonec i hodin a hodinek elektronických. Součástí výuky jsou také odborné exkurze nebo stáže žáků u perspektivních zaměstnavatelů. Velký zájem je kromě denního studia také o roční dálkové studium. Škola má obsazeno už na tři roky dopředu. Mezi zájemci o výuční list jsou třeba inženýři, architekti nebo i lékaři.