Pražští chovatelé zjistili, jak na svět přivést vzácnou indickou želvu

Praha - Chovatelé pražské zoo dosáhli světového úspěchu. Přišli na způsob, jakým se rozmnožují ohrožené indické želvy korunkaté. V Praze se vylíhlo sedm mláďat díky neobvyklému postupu, při kterém chovatelé umístili vejce do vody.

Mláďata vzácné želvy korunkaté nebo také diadémové (Hardella thurjii) žijí jen v jediné oblasti na světě - v korytech severoindických řek. Vlivem zhoršeného životního prostředí a nadměrného lovu jich ale výrazně ubývá. Lidské snahy o zvýšení jejich výskytu dosud nevycházely.

„Prozatím nic nebylo známo o tom, jak se želva korunkatá v přírodě rozmnožuje, jak klade vejce, jak se ta vejce vyvíjejí. Údaje v literatuře jsou kusé a většinou mylné,“ uvedl Petr Velenský, kurátor plazů Zoo Praha.


Vzácnou skupinu mladých želv korunkatých umístil v roce 2006 do pražské zoo německý herpetolog Hans-Dieter Philippen. Druhou důležitou postavou byl indický výzkumník Dhruvajyoti Basu, největší znalec želv korunkatých v přírodě, který pražským chovatelům s chovem želv radil. Klíčovou se podle Velenského ukázala být jeho zmínka o tom, že nevěří odborným zprávám o kladení želv korunkatých do písku. Indičtí rybáři mu prý vyprávěli o tom, že tyto želvy kladou vejce přímo do vody.

Chovatelé proto nejdříve vajíčka umístili na 42 dní do vodní lázně. Tento postup by přitom podle vžitých představ žádné plazí vejce nemohlo přežít. „Když jsem potom pomalu nechával vajíčka vyschnout a strkal jsem je do vinotéky do 15 stupňů, tak mi to přišlo jako bláznivé počínání. Do té míry bláznivé, že jsem to ani nikomu neříkal,“ dodal Velenský.

Důležitá byla také dokonalá simulace prostředí indické řeky - hodně vody, poté sucho a pak opětovné rychlé zavlažení. A jak dodávají ti, kteří za úspěchem stojí, také velké štěstí. K vidění budou mladé želvy už tuto sobotu a neděli v rámci pravidelného komentovaného setkání u velkých želv. Zhruba po jednom roce věku se pak přestěhují do pavilonu k dospělým želvám korunkatým.