Z olympiády na dětské hřiště - kariéra klikujícího autobusu

Praha – Výtvor sochaře Davida Černého - červený doubledecker s obrovskými plechovými pažemi dnes slavnostně odhalili na dětském hřišti v Praze na Chodově. Klikující autobus zaznamenal v dějišti olympijských her v Londýně úspěch, teď si ho majitel nechal postavit poblíž sídla své firmy.

Vznik díla zaplatil podnikatel Andrej Babiš, od něhož si jej pak Český olympijský výbor pro angažmá v Londýně pronajal. Nyní vlastník autobus umístil u sídla své firmy Agrofert.

Na okna autobusu se v Londýně ještě promítala reprodukce slavného díla Františka Kupky, jež byla leitmotivem letošní české účasti na olympijských hrách. Amorfa - Dvoubarevná fuga z roku 1912, která je jedním z prvních děl abstraktního malířství na světě, se s pohybem autobusu rozhýbe.

Z geometrických linií v modré a červené barvě se stává struktura podobná cévní soustavě v lidském těle. Barevně také video odpovídá trikoloře české vlajky; barvy české zástavy jsou stejné jako na vlajce britské a postupným přeléváním barev se tak symboly obou zemí spojují.