Veselí se obává o tamní policii

Tábor - Radnice i lidi ve Veselí nad Lužnicí se bojí, že policie zruší tamní obvodní oddělení. Boj o jeho zachování vede město, jak tvrdí starosta, už několik let. A právě teď jsou obavy ze zrušení policejního oddělení aktuální znovu. Z oddělení totiž během krátké doby odchází další policista.

Obvodnímu oddělení ve Veselí nad Lužnicí údajně hrozí zrušení. Ve snaze ho zachránit tamní radnice policii už snížila nájem a nabídla příspěvek na pohonné hmoty. Zachovat počet policistů ale nijak ovlivnit nemůže. „Zdejší oddělení bude mít a má třináct policistů,“ uvádí mluvčí Policie ČR Jihočeského kraje Jiří Matzner. „Při těch třinácti lidech, z nichž jeden je dlouhodobě nemocný, chybí minimálně 1 300 hodin na to, aby obsadili veškeré služby,“ tvrdí starosta Veselí nad Lužnicí Jaromír Novák. 

Podle starosty směřují kroky policie k přeměně oddělení na stanici bez stálé služby už od roku 2009. „Jihočeské vedení policie ani vedení policie táborské neuvažuje a nikdy neuvažovalo, že by se mělo rušit. Oddělení je na jednom z hlavních tahů a tím pádem má své opodstatnění,“ vyvrací obavy Jiří Matzner. 

Kvůli budoucnosti oddělení starosta dokonce svolal mimořádné zastupitelstvo. Bude příští středu a očekává se i velká účast místních obyvatel. „Stát začíná rezignovat na základní funkce, kvůli kterým byl stvořen. My se tady bavíme o tom, že nejsou peníze na policii, ale když je potřeba podpořit soukromé zájmy mocných, tak dokonce speciální jednotka je za půl hodiny v akci,“ říká místní občan Václav Jelínek. 

Podle policie by mohl skutečně ohrozit oddělení jen odchod většího počtu policistů najednou.  Stále platí stop stav na přijímání nových. Na druhou stranu ale existuje i výjimka, kterou by v případě akutní potřeby mohli využít.