Chrastava vyhrála spor o kanalizaci

Chrastava – Chrastava definitivně vyhrála soud nad libereckou firmou Integraf, šlo o sedmimilionovou pokutu. Nejvyšší soud dal za pravdu nižším instancím. Město navíc nemusí stavaři platit ani poslední fakturu za dva miliony. Ve sporu jde o špatně a taky pozdě postavenou kanalizaci. Chrastava firmu zažalovala už v roce 2003.

Nepovedená kanalizace stála na začátku soudních tahanic, které trvaly 9 let. Čekání se ale Chrastavě vyplatilo. Za každý rok jeden milion. Celkem 7 milionů musí stavař zaplatit v hotovosti jako pokutu, další 2 miliony pak město ušetří, protože nemusí platit poslední fakturu.

Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig potvrdil, že firma skutečně nesplnila své závazky, a proto soud určil sankční poplatek. Kanalizaci Integra předala v roce 2000. Už po několika týdnech se začaly šachty a vpusti propadat. Město pak čekalo na opravu skoro dva roky, firma totiž problém odmítla řešit.

Podle starosty Chrastavy Michaela Canova (SLK) měla firma za to, že jí sankce nehrozí. Integra se ke sporu nevyjádřila. Majitel je prý celý den zaneprázdněný a mimo signál mobilního telefonu. Utržené peníze chce starosta dát do sportu, ve městě má vyrůst multifunkční sportoviště.

Konečné slovo budou mít zastupitelé. Sedm milionů už je na účtech města. Jde o skoro desetinu letošních příjmů městské kasy.