Jeden z nejrizikovějších jezů prošel testem bezpečnosti

Olomouc – Olomouc se může pochlubit nejlépe zabezpečeným rizikovým jezem u nás. Nedávno instalované bezpečnostní prvky, mezi které přibyla například záchranná lana či výstupní madla, na jezu testovali hasiči spolu se záchranáři. Jez by se s novými prvky měl stát bezpečnějším. Jen loni na něm utonuli čtyři lidé.

„Je to první takto vybavený jez v ČR, který umožní zásah hasičům bez toho, aby ohrožovali svůj život vstupem do nebezpečného místa. Nainstalovala se tu dvě záchranná lana, jedno nad vývarem jezu. Hasiči tak mohou vytáhnout tonoucího ve třech, čtyřech lidech. Karabinou se přicvaknou na lano, dojedou si pro člověka a přitáhnou ho ke břehu. Je to velmi rychlé a efektivní řešení,“ uvedl Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany, Nové Město nad Metují. Druhé lano slouží pro upoutání záchranného raftu. „Je to složitější technika, ale vše je přichystáno a hasiči nejsou ohroženi na životech,“ dodal.

Další zabezpečování jezů v kraji zavisí na financích

Po loňských tragédiích u jezu přibylo také zábradlí, varovné cedule a informační tabule. S umisťováním dalších bezpečnostních prvků na jezech v Olomouckém kraji letos ale vodohospodáři nepočítají. „Čekáme na rozhodnutí z ministerstva, jak to bude s financováním. Jen toto zabezpečení stojí 120 tisíc korun a je důležitá i údržba. Povodí Moravy to zatím dělá z vlastních peněz,“ řekla již dříve mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Podle Ptáčka se letos na jezech v Česku utopilo 5 lidí, dalších 5 se podařilo zachránit. Například v roce 2010 utonulo dokonce 16 lidí, zachráněno bylo 53.