Za nesplnění rozkazu hrozí psovodům pět let

Liberec - Má za sebou mise v Bosně a Hercegovině, Kosovu, Iráku i v Afghánistánu - teď sedí na lavici obžalovaných. Šestá mise totiž pro Martina Nývlta skončila předčasně. Je vycvičený k nasazení ve druhé linii, kde vyhledává se svým psem výbušniny. Když ale dostal do jedné ruky samopal a měl vyrazit do první linie, se psem na vodítku v druhé ruce - odmítl. Česká televize hovořila se dvěma vojáky, kterým hrozí trest za neuposlechnutí rozkazu. 

Dva psovodi z vojenské základny Grabštejn čelí žalobě za neuposlechnutí rozkazu při své misi v Afghánistánu. Oba se hájí tím, že po nich velení vyžadovalo věci, ke kterým nejsou vycvičení a oni tak nechtěli ohrozit celou jednotku. Martin Nývlt i jeho kolega Petr Bošuk tvrdí, že do mise byli povoláni kvůli vyhledávání výbušnin. Jako armádní kynologové proto odmítli s těžkými i pěchotními zbraněmi patrolovat, jak to dělají k tomu vycvičení parašutisté. Oba psovodi se hájí tím, že jejich výcvik je zcela jiný, než jaký má bojová jednotka speciálů z Chrudimi. Oba kvůli tomu stanuli před soudem.

„Já si neumím představit, že v případě napadení nebo útoku, kdy by vypukl zmatek, co by psovod za tím kulometem dělal,“ říká Petr Bošuk

Oběma teď hrozí až pětileté vězení za neuposlechnutí rozkazu, České televizi to potvrdila žalobkyně Okresního státního zastupitelství v Liberci Jana Býmová. Vojáci z chrudimské jednotky, která operaci velela, se na kameru nechtěli vyjadřovat. Z jejich výpovědí ale vyplynulo, že netušili, na co jsou psovodi a jejich psi specializovaní a co je jejich úkolem. 

Josef Růžička, bývalý velitel kynologické základny Grabštejn, upozorňuje na to, že armádní velitelé toho o psech vědí jen málo, a to se podle něj potvrdilo i u dnešního soudu. 

Obžalovaní vojáci dostávají už rok a půl od armády poloviční plat. Jeden si proto našel druhou práci a přišel tak o svého psa, kterého kvůli tomu musel předat kolegyni.

Psovody zažalovala vojenská policie. Podle ní nesplněním rozkazu ohrozili celou jednotku.